Justice očistila policistu z Fergusonu, který loni zastřelil černocha

Washington - Americké ministerstvo spravedlnosti očistilo od všech podezření bělošského policistu Darrena Wilsona, který loni v srpnu zastřelil ve Fergusonu neozbrojeného černošského mladíka Michaela Browna. Rozhodnutí ministerstva o Wilsonově očištění prakticky znamená uzavření případu. Brownova smrt a následné neobvinění Wilsona velkou porotou, stejně jako další případy zabití černochů bělošskými policisty před časem vyvolaly nepokoje ve Fergusonu i v celých USA.

Případem bělošského policisty Darrena Wilsona, který se kvůli celé kauze rozhodl opustit řady policie, se loni více než tři měsíce zabývala velká porota. Ta nakonec v listopadu rozhodla, že Wilsona neobviní ze zabití černocha Michaela Browna. Své vlastní vyšetřování ale zahájilo ministerstvo spravedlnosti, které zkoumalo, zda Wilson neporušil občanská práva.

Ve zprávě ministerstva se uvádí, že neexistuje žádný důkaz, který by vyvrátil Wilsonovu výpověď o tom, že jednal v obavě o svou bezpečnost. Rovněž prý neexistuje důkaz, že by Brown v době střelby měl ruce nad hlavou, jak někteří kritici policejního zásahu tvrdili. Wilson při výslechu mimo jiné uvedl, že Brown ho udeřil do tváře a že se během následné potyčky natahoval pro jeho zbraň.

Brown byl podezřelý, že ukradl doutníky z nedalekého obchodu, avšak Wilson v době incidentu o krádeži nevěděl. Incident již v srpnu rozpoutal ve Fergusonu na předměstí St. Louis násilné nepokoje, které později kvůli Wilsonově neobvinění ještě zesílily. Kauza také rozproudila debatu o vztazích mezi policií a obyvateli v amerických městech.

  • Navzdory očištění Wilsona nyní ministerstvo připustilo, že byli policisté z Fergusonu dlouhodobě vůči afroameričanům zaujatí. Ve zprávě se mimo jiné mluví o tom, že na předměstí St. Louis policisté černošské obyvatele ve velkém zatýkali a udělovali jim pokuty za dopravní přestupky. Snažili se tak zvýšit příjmy městské pokladny. Tímto svým chováním vytvořili atmosféru nedůvěry, která „explodovala“ Brownovou smrtí.
Video Zpravodaj ČT ke kauze policisty z Fergusonu
video

Zpravodaj ČT ke kauze policisty z Fergusonu

Zpravodaj ČT ke kauze policisty z Fergusonu

23:00 5.3.

Obama podpořil osvobození policisty z Fergusonu