Gorila je zřejmě pravá, říká slovenská policie

Bratislava - Slovenská policie po třech letech vyšetřování připustila pravost dokumentů, které prý vypracovala tamní tajná služba SIS, a které popisují politickou korupci v zemi za druhé vlády někdejšího premiéra Mikuláše Dzurindy. Dokumenty s názvem Gorila, které unikly na internet koncem roku 2011, popisují uplácení vysoce postavených úředníků a politiků finanční skupinou Penta v letech 2005 a 2006. Penta za to prý získala vliv na privatizaci a na chod některých podniků, ona sama ale jakékoliv nekalé jednání popírá.

„Autenticita se do značné míry potvrzuje. Z důvodu ochrany utajovaných skutečností není možné se k věci blíže vyjádřit,“ citoval deník Sme šéfa vyšetřovacího týmu Marka Gajdoše. Policie podle něj autenticitu spisu nadále ověřuje.

„Jde o velmi zarážející vyjádření, nehodné vyšetřovatele, který ctí zákon,“ reagoval na jeho vyjádření Martin Škubla, právník partnera Penty Jaroslava Haščáka. Dodal, že dosavadní vyšetřování informace ze spisu Gorila nepotvrzuje, ale spíše vyvrací.

Civilní tajná služba SIS podle Sme zmiňované informace o spisu nekomentovala. „Vzhledem k tomu, že v předmětné věci pokračuje vyšetřování, SIS se nemůže vyjadřovat, aby toto vyšetřování neovlivnila nebo dokonce nezmařila,“ reagoval mluvčí SIS Branislav Zvara na dotaz, zda by tajná služba přistoupila na odtajnění příslušných dokumentů.