Nejlepší knihovník východního bloku? Americká CIA

Washington – Teprve před několika lety Spojené státy potvrdily, že se jejich tajná služba CIA podílela na zásobování východoevropských intelektuálů zakázanou literaturou. Nyní zástupci téže tajné služby v rozhovoru pro ČT připustili, že zvažují odtajnění dalších dokumentů o tvorbě tohoto kulturního mostu.

Projektu intelektuální podpory východoevropského obyvatelstva se přezdívalo „Marshallův plán duševního zdraví“, analogicky k hospodářské podpoře, kterou Spojené státy po druhé světové válce nabídly Evropě a kterou země v sovětské sféře vlivu musely po nátlaku Moskvou odmítnout.

Ze Západu na Východ se za finanční podpory CIA pašovala beletrie, politická i odborná literatura. „Peníze pocházely od americké vlády, skrze CIA, ale iniciativa byla původně soukromá. CIA knižní program na začátku nevytvořila. Přišel s ním Výbor pro Svobodnou Evropu,“ přibližuje okolnosti vzniku knižního mostu odborník na studenou válku a bývalý ředitel Rádia Svobodná Evropa (RFE) A. Ross Johnson.

V 80. letech pašovali literaturu západní diplomaté

„Ty knihy dostávali nejrůznější lidé, měnilo se to od 60. do 80. let, např. u časopisu Svědectví byla část výtisků posílána na adresy vybrané podle telefonního seznamu, část byla cíleně pašována konkrétním lidem, kde se předpokládalo, že je předají dále,“ vysvětloval ve Studiu 6 Radek Schovánek z Centra pro dokumentaci totalitních režimů.

V 70. letech pak přibyla auta, kterým se k nám pašovala zakázaná literatura a časopisy. Část nákladu se ale podařilo komunistickému režimu odhalit. „Tato auta sem přijížděla tak 3–4x ročně, mohlo tam být zhruba 300 kg nejrůznějších knih a časopisů. A od roku 1979, kdy se Jiří Pelikán stal poslancem Evropského parlamentu, převažuje pašování prostřednictvím západních diplomatů. Celkově to jsou rozhodně tuny literatury, která se k nám dostala přes Železnou oponu,“ dodává Radek Schovánek.   

Gruntorád na StB vyzrál

Jsou známy případy, kdy někdo takovou knihu půjčil dvěma, třem lidem a skončil ve vězení. Někteří ale na komunistický režim vyzráli: „Např. Jiří Gruntorád dával do těchto pašovaných knih razítko Evidováno soudem pro Prahu 3 a Státní bezpečnost na to naletěla,“ uvedl Schovánek.


Informace o zapojení CIA není zcela překvapivá, protože i samotné rozhlasové vysílání Svobodné Evropy dotovaly Spojené státy a využívaly je k odvrácení rudé propagandy za železnou oponou. Průběh všech knižních operací ovšem dosud má řadu bílých míst; není jasné, co všechno se CIA podařilo na Východ dostat, jakou roli v jednotlivých případech pašování hrála anebo jak při tom spolupracovala s jednotlivci a dalšími službami na Západě. Někteří historici proto tlačí na zpravodajskou službu, aby ze svého archivu zveřejnila víc.

Video UDÁLOSTI: CIA má odtajnit dokumenty o knižním mostu na Východ
video

UDÁLOSTI: CIA má odtajnit dokumenty o knižním mostu na Východ

UDÁLOSTI: CIA má odtajnit dokumenty o knižním mostu na Východ

25.01.2015 U

Radek Schovánek: Kvůli pašovaným knihám končili lidé ve vězení

Propašovaný Živago

CIA nyní americkému zpravodaji ČT Martinu Řezníčkovi potvrdila, že o odtajnění dalších historických dokumentů uvažuje, v letošním roce k tomu ale nepřikročí. „Knižní program zahrnuje utajované služby a skryté programy, a to jsou vždy nejcitlivější programy ke zveřejnění,“ upozornil koordinátor historických programů CIA Peter Nyren s tím, že na veřejnost se chystají denní hlášení zpravodajských služeb z éry prezidenta Johna Fitzgeralda Kennedyho.

Už loni potom publikované archivní dokumenty odhalily, že v 50. letech CIA tajně vytiskla a do Sovětského svazu propašovala Doktora Živaga, Chruščovem zakázaný román Borise Pasternaka, jenž kriticky nahlížel ruskou Říjnovou revoluci i následnou občanskou válku. „Důvodem knižní kampaně bylo nejen zprostředkovat čerstvé myšlenky, ale i jednu další věc: propojit zvláště Rusy s jejich vlastní minulostí,“ uzavírá bývalý ředitel RFE Kevin Close.