V Chile znovu přezkoumají, zda Nerudu neotrávili Pinochetovi agenti

Santiago de Chile - Chilské úřady budou znovu vyšetřovat, zda básník Pablo Neruda nebyl před více než 40 lety otráven agenty diktátora Augusta Pinocheta. V roce 2013 přitom vědci při zkoumání ostatků nositele Nobelovy ceny za literaturu žádné stopy chemikálií či jedů nenašli. Podle oficiální verze zemřel básník na rakovinu prostaty.

Při novém vyšetřování se vědci budou snažit najít anorganické či těžké kovy v Nerudových ostatcích, a určit tak přímou či nepřímou příčinu smrti. „Existují náznaky, že byl otráven, a vše ukazuje na zásah agentů, což by mohlo znamenat, že došlo ke zločinu proti lidskosti,“ uvedl Francisco Ugas z vládního úřadu, který se zabývá ochranou lidských práv.

Básníkův řidič již dříve uvedl, že Pinochetovi agenti využili toho, že je Neruda nemocný a upoutaný na lůžko v nemocnici v Santiagu a stříkli mu do těla jed. Podle jedné z teorií mohl být otráven kvůli tomu, že byl zapřisáhlým komunistou, který byl loajální svrženému prezidentovi Salvadoru Allendeovi. Existovaly proto obavy, že se stane vůdčí silou opozice vůči Pinochetově diktatuře.

Nositel Nobelovy ceny za literaturu a levicový aktivista Neruda, který si svůj literární pseudonym zvolil na počest českého spisovatele Jana Nerudy, zemřel v roce 1973 v 69 letech. Stalo se tak pouhých 12 dní po vojenském převratu, který nahradil vládu socialistického prezidenta Salvadora Allendeho režimem generála Augusta Pinocheta. Básníkův pohřeb se pak stal demonstrací proti Pinochetově režimu.