V Norimberku zahájili vánoční trhy

Norimberk - Na náměstích českých měst se během tohoto víkendu rozsvěcují vánoční stromy. Tradiční adventní trhy už ožily i v Německu.

Balkón mariánského chrámu se chystá na velkou proměnu v ráj s anděly. Šestnáctiletá Rebeka se stane norimberským Jezulátkem, tedy v postavu, která nosí dětem dárky a stánkařům tržby. Zahajuje totiž zdejší adventní trh.

„Představu, že dárky rozdává Ježíšek vymyslel Martin Luther. Je to evangelická tradice, podle katolíků měli tuhle úlohu svatí. Jenže to se Lutherovi nezdálo,“ vysvětluje představitelka Jezulátka Rebekka Vollandová.

Po zkoušce mikrofonů se spěchá do auta. V budově opery už čeká profesionální maskérka a kostým. Program je naplánovaný na minuty. Rebekka Vollandová je dnes největší celebritou města. Pro školačku je to nesnadný úkol. Jezulátkem se proto může stát jen ta nejlepší. „Hlásí se nám vždy asi 70 dívek. Lidé jim posílají hlasy a z šesti nejúspěšnějších pak vybereme vítězku,“ říká organizátorka programu Editha Kerndlerová.

Vzhled Jezulátka je už půl století stejný, včetně několika tajných triků. Na kostýmní zkoušce vše sedí, a tak se jede zpět do centra. S doprovodem andělů a policie přijíždí Jezulátko na hlavní náměstí. Tam už čekají houfy dětí s malovanými vzkazy do nebe. Chtějí si pojistit letošní nadílku.

Předvánoční rej může po proslovu Jezulátka začít. Ani Rebečina úloha ale nekončí. Celý měsíc má volno ze školy, aby mohla nosit radost do školek, nemocnic nebo dětských domovů.