Slováci a Maďaři řeší spor o dům v maďarské obci Mlynky

Bratislava - Až na nejvyšší politická místa se dostal lokální spor v maďarské obci Pilisszentkereszt-Mlynky, kde žije více Slováků než Maďarů. Místní samospráva prosazuje, aby se slovenské spolky přestěhovaly ze stávajícího Slovenského domu do nového sídla, protože jejich dosavadní kancelář chce využívat pro reprezentační účely zdejší maďarský starosta. Incident se stává zahraničně politickým problémem, který se dnes na místě pokoušel řešit maďarský prezident László Sólyom. Proti postupu starosty protestuje i slovenská politická scéna.

„Prezident mluvil s oběma stranami. Podle něj spor v Mlynkách není národnostní, ale samosprávní,“ říká zpravodajka ČT Olga Baková. Po návštěvě Sólyoma se znepřátelení obyvatelé dohodli, že Slováci mohou v dosavadním sídle prozatím zůstat. Musí se ale domluvit na společném užívání kanceláří s dalšími organizacemi a se starostou. Představitelé maďarské a slovenské samosprávy budou o dalším postupu jednat v úterý odpoledne.
 
Zástupci Slováků tvrdí, že současný incident je jen vrcholem ledovce. Maďarský starosta József Lendvai, který do funkce nastoupil před rokem a půl, začal prý s protislovenskými kroky. Například zakázal dětem zpívat slovensky na společných setkáních nebo rušil společná slovensko-maďarská periodika. Slováci to vnímali jako diskriminační. Někteří obyvatelé obce ale tvrdí, že strůjcem napětí není starosta Lendvai, ale jeho zástupce.
 
Místní Slováci si myslí, že do obce se v posledních letech přistěhovalo více maďarských rodin a následně začaly vznikat problémy. Podle nich by bylo v obci více Slováků, kdyby při posledním sčítání lidu nestrašili zejména starší lidi, že se budou muset kvůli Benešovým dekretům odstěhovat zpátky na Slovensko.
 
Proti postupu maďarské samosprávy protestovala Slovenská národní strana, od níž se podobná reakce očekávala. Podobné stanovisko ale zaujaly i ostatní strany. Vládní SMER označuje krok starosty za zlomyslný a diskriminující. Předseda opoziční KDH prohlásil, že by Slovensko mělo chránit své menšiny v zahraničí. Minulý týden se krajanů v Maďarsku zastala slovenská vláda. Záměr přestěhovat slovenské spolky ze Slovenského domu do obecní školy označila za likvidační pro slovenskou menšinu. Premiér Robert Fico se nechal slyšet, že chce o problému jednat se svým protějškem.

V Maďarsku žije několik desítek tisíc Slováků, ale Mlynky s přibližně 2000 obyvateli jsou jediná obec, kde Slováci tvoří místní většinu. Naopak na Slovensku se k maďarské národnosti hlásí přibližně půl milionu lidí, tedy asi desetina populace.