ČR a USA po poledni oznámí dohodu o hlavní smlouvě k radaru

Bukurešť - Česká republika a Spojené státy dnes na okraj druhého dne summitu Severoatlantické aliance v Bukurešti pravděpodobně oznámí dosažení dohody o hlavní smlouvě k umístění amerického protiraketového radaru na českém území. Po poledni by se kvůli tomu měl sejít šéf české diplomacie Karel Schwarzenberg se svou americkou kolegyní Condoleezzou Riceovou. Zástupci obou zemí by také měli své alianční partnery seznámit s obrysy dohody. Summit začal v rumunské metropoli včera večer a hned jeho úvod přinesl důležité zprávy pro země, které usilují o vstup do NATO.

Dá se rovněž očekávat i to, že aliance uzná či do jisté míry přivítá plány USA na umístění radarové části základny v ČR a desítky antiraket v Polsku a dá najevo, že počítá i s jejím začleněním do budoucího protiraketového systému NATO.

Kromě protiraketového deštníku bude k hlavním tématům dnešního jednání patřit situace a další postup aliance v Afghánistánu a kontroverze vyvolávající otázka dalšího rozšiřování NATO na Balkán a dále na východ. Česko bude reprezentovat delegace v čele s prezidentem Václavem Klausem a premiérem Mirkem Topolánkem.

Pozvánku do aliance dostalo podle očekávání Chorvatsko a Albánie. Na poskytnutí Akčního plánu členství Ukrajině a Bělorusku se aliance naopak neshodla. Pro byl americký prezident George Bush, proti ale německá kancléřka Merkelová nebo francouzský premiér Fillon a řada dalších států. Bojí se totiž narušení mocenské rovnováhy ve vztazích s Ruskem.

Nicméně vedoucí představitelé Severoatlantické aliance hledají podle šéfa aliance způsob, jak dát optimistickou perspektivu Ukrajině a Gruzii. Při dnešním ranním zahájení druhého dne zasedání šéf aliance Jaap de Hoop Scheffer řekl, že „rodina NATO se bude dál rozšiřovat“ a přivítal její nové budoucí členy - Chorvatsko a Albánii.

„Dveře do aliance jsou už od jejího vzniku otevřeny všem demokratickým státům Evropy,“ snažil se dnes uklidňovat neúspěšné delegace z Tbilisi a Kyjeva de Hoop Scheffer. „To se nezměnilo. Tady v Bukurešti jsme se shodli, že rodina NATO se bude dál rozšiřovat,“ dodal.

Jednání o Makedonii zástupci NATO odložili. Stále se totiž nepodařilo vyřešit spor s Řeckem o její oficiální název. V OSN je země prozatímně zapsaná jako Bývalá jugoslávská republika Makedonie. Více než sto zemí, včetně Ameriky a Ruska, ji ale uznalo jako Makedonii. Tento název navazuje na historickou Makedonii, rodiště Alexandra Velikého. Řecko ale oponuje, že větší část tohoto původního území leží za jeho hranicemi.

Ani dnes nelze vyloučit, že dojde k dalším potyčkám demonstrantů s rumunskou policií. Včera policie zatkla celkem 54 lidí včetně dvou Čechů, později ale všechny zadržené propustila.

Jaap de Hoop Scheffer při rozhovoru s Barborou Šámalovou