Na Haiti pokračují nepokoje kvůli chudobě

Port-au-Prince - Na Haiti pokračovaly nepokoje kvůli drahým potravinám a chudobě. Tamní prezident obyvatele vyzval, aby s protesty přestali, nenabídl ale žádné řešení vleklé krize. Násilnosti si za poslední týden vyžádaly nejméně pět mrtvých.

Hlavní město Haiti se propadlo hlouběji do chaosu. Ulice Port-au-Prince ovládli výtržníci. Rabovali kanceláře leteckých společností, supermarkety, benzinové pumpy i malé obchody s potravinami, v ulicích zapalovali pneumatiky.

„Vyzývám všechny, kteří v ulicích protestují proti vysokým životním nákladům - přestaňte. Vám, kteří házíte kameny, pácháte násilí a ničíte, vám nařizuji - přestaňte! Policie nebude takové chování tolerovat,“ reagoval na situaci haitský prezident René Préval. Armáda a policie ale kontrolu nad metropolí Port-au-Prince zatím nezískala. Někteří výtržníci se přes noc snažili obnovit barikády a chtějí v protestech proti drahotě pokračovat.

Celosvětový růst cen potravin katastrofálně dopadl především na chudé státy, jako je Haiti. Osm lidí z deseti tady musí vyžít s méně než dvěma dolary na den. Prezident slíbil investice do zemědělství. Haiťanům to ale nestačí a slib považují za nekonkrétní. Nepokoje mohou ohrozit mladou haitskou demokracii. I když na klid v zemi dohlíží devítitisícový kontingent mírových jednotek OSN, začínají se stále častěji ozývat hlasy po odstoupení prezidenta Prévala a odchodu modrých přileb.