ICTY znovu označilo vydání čtyř válečných zločinců za podmínku přijetí Srbska do EU

Bělehrad - Hlavní žalobce Mezinárodního trestního tribunálu pro bývalou Jugoslávii (ICTY) Serge Brammertz, který je v nové funkci poprvé na dvoudenní návštěvě v Bělehradě, vyzval srbské úřady, aby zadržely zbývající čtyři prominentní uprchlíky podezřelé z válečných zločinů. Připomněl, že je to klíčová podmínka na cestě Srbska do Evropské unie. Odstupující srbský premiér Vojislav Koštunica však kvůli nedávnému osvobození bývalého kosovské premiéra Ramushe Haradinaje zpochybnil legitimitu haagského tribunálu.

Bělehradu se dosud nepodařilo zadržet čtyři prominentní uprchlíky stíhané mezinárodním tribunálem za válečné zločiny. Týká se to především bývalého velitele bosenskosrbské armády generála Ratka Mladiče a někdejšího bosenskosrbského prezidenta Radovana Karadžiče.
 
Brammertz jednal s prokurátorem pro válečné zločiny Vladimirem Vukčevičem a ministrem pověřeným spoluprací s ICTY Rasimem Ljajičem. V podvečer se sešel s premiérem Koštunicou, který ICTY ostře kritizoval. „Rozhodnutí tribunálu propustit válečného zločince Ramushe Haradinaje a označit ho za nevinného navozuje otázku legitimity tohoto soudu,“ prohlásil srbský premiér na tiskové konferenci po schůzce. Znovu označil osvobození Haradinaje, obžalovaného za válečné zločiny během konfliktu v Kosovu na konci 90. let, za výsměch spravedlnosti. Brammertz se pokusil uklidnit Koštunicu tvrzením, že jeho úřad zvažuje, že proti verdiktu podá odvolání.

Pro podpis asociační dohody je prezident Boris Tadić, zatímco premiér Koštunica si klade nepřijatelnou podmínku: aby EU uznala, že Kosovo, které vyhlásilo nezávislost v polovině února, je stále součástí Srbska. V Srbsku se 11. května konají parlamentní volby, jež jsou považovány za referendum o sbližování země s EU.