EU bude dál jednat s USA o bezvízovém styku, ČR může přesto postupovat samostatně

Lucemburk - Česko může dál postupovat samostatně v jednání o zrušení vízového styku s USA. Ovšem i Evropská komise bude dál jménem EU jednat se Spojenými státy o rozšíření bezvízového programu. Dnes o tom v Lucemburku rozhodli ministři vnitra členských zemí. Společně politici odsouhlasili mandát, který EK umožňuje další vyjednávání s USA.

Komise chce co nejdříve zahájit jednání se Spojenými státy. „Naším společným cílem je zajistit, že všechny členské země budou co nejdříve zařazeny do bezvízového programu,“ potvrdil eurokomisař Jacques Barrot. „Na druhou stranu členské státy budou mít prostor vyjednávat bilaterálně o těch tématech, která spadají mimo rámec komisního mandátu,“ dodal.

Dnešní mandát Evropské komise se zabývá pravomocemi, které jednotlivé členské země v souvislosti s jednáním o vízech mají. Mandát také definuje, jaké pravomoci naopak náleží Evropské komisi. Přesný obsah dokumentu je ale tajný.

Budou Češi před cestou do USA žádat o elektronické povolení?

Víza do USA teď potřebují občané všech nových členských zemí EU s výjimkou Slovinska a Řecka. Sedm zemí včetně Česka a Slovenska už s Američany podepsalo memoranda o porozumění. Ta by měla umožnit zrušení víz při cestování do USA během několika měsíců. I když bude dál unie jednat s USA o bezvízovém programu, bude podle mandátu EK moci všech sedm zemí, které podepsaly memorandum, dál jednat se Spojenými státy samostatně.

Tento krok vyvolal na půdě Evropské unie velkou diskusi. Unie totiž chtěla v jednáních o bezvízovém styku vystupovat jednotně, jménem všech členských států. Chtěla tak zajistit, aby některá z členských zemí neporušila pravidla, která EU pro vízový styk má. Dnešní mandát je tedy kompromisem mezi postojem některých nových členských zemí a Evropskou komisí.

Češi podepsali s USA memorandum o bezvízovém styku jako první. Podpis memoranda ale zatím neznamená, že by čeští občané mohli libovolně cestovat do USA. Do budoucna to bude zřejmě fungovat tak, že by lidé museli na základě americké legislativy získat souhlas. Hovoří se v této souvislosti o takzvaném elektronickém povolení cesty. Co přesně bude jeho získání obnášet, zatím není jasné. Američané na systému stále pracují.