Čínské úřady nadále tají informace o cestě pochodně na Everest

Káthmándú - V základním horolezeckém táboře na tibetské straně Mount Everestu je olympijský oheň, který se má v příštích dnech dostat až na nejvyšší bod světa. Peking do tábora pustil jen hrstku zahraničních novinářů, bližší informace o cestě pochodně ale nadále tají.

Čínské úřady do základního tábora umožnily vstup 19 čínským a 11 zahraničním novinářům. Jedním z nich je i zpravodaj ČT Tomáš Etzler. Podle něj panují v táboře přísná bezpečnostní opatření, novináři jej nesmějí opustit a nic bližšího o cestě olympijské pochodně na vrchol se nedozvěděli. Podle původních informací by měl oheň na Everest dorazit mezi prvním až desátým květnem, Etzler se nicméně domnívá, že do prvního května už výprava na vrchol dorazit nestihne.

Trasu pochodně v Evropě a USA provázely protesty proti čínské politice v Tibetu a porušování lidských práv ze strany čínských úřadů.

Olympijská štafeta je ve Vietnamu, odtud už zamíří do Číny

Trasa olympijské pochodně se rozdělila; zatímco plamen čeká na výstup na nejvyšší horu světa, štafetový běh dnes zároveň začal ve vietnamském Ho Či Minově Městě. S ohledem na zkušenosti s násilnými pokusy o narušení olympijské štafety v zahraničí zde byly rozmístěny stovky policistů.

V metropoli Hanoji zatkla policie několik protičínských demonstrantů, kteří vyzývali k bojkotu letních her a kteří rozvinuli transparent s okovy znázorňujícími olympijské kruhy. V samotném Ho Či Minově Městě, ve kterém žije silná čínská komunita, se několik desítek stoupenců her vyrojilo s čínskými vlajkami. Řada jich měla trička s nápisy vyjadřujícími sounáležitost s Čínou.

Úřady udržovaly do poslední chvíle v tajnosti zhruba desetikilometrovou trasu, kterou má 60 vietnamských běžců s olympijským ohněm absolvovat. Z Vietnamu zamíří pochodeň již do Číny.