Strava bohatá na tryptofan má pomoci proti depresím

Canberra - Pro pozvednutí nálady mohou sloužit fazolky mungo, humr, krocan, chřest, slunečnicová semínka, sýr cottage, ananas, tofu, špenát a banány. Všechny tyto potraviny jsou bohaté na tryptofan, aminokyselinu důležitou pro stavbu bílkovin. Tryptofan se v těle mění v serotonin, a může tak příznivě ovlivnit náladu a duševní pohodu, tvrdí australská pediatrička a expertka na fyzické zdraví Caroline Longmoreová.

Serotonin se v centrálním nervovém systému účastní především procesů, které se podílejí na vzniku nálad. Jeho nedostatek má na svědomí snížení přenosu nervových vzruchů, způsobuje tak změny nálady, celkovou depresi, případně poruchy spánku, podrážděnost až agresivitu.

Odborníci na duševní zdraví říkají, že ačkoli teorie o tryptofanu zlepšujícím náladu je důvěryhodná, její využívání pacienty v depresi má v Austrálii pestrou minulost, píše list Sydney Morning Herald.

Podle Gordona Parkera z ústavu Black Dog Institute byly potravinové doplňky obsahující tryptofan koncem 20. století hojně využívány. Ale poté, co někteří pacienti pocítili po požití kontaminované série vážné vedlejší účinky, byly tyto prostředky z trhu dočasně staženy.

Ačkoli jsou podle Parkera někteří pacienti pevně přesvědčeni o účinnosti těchto potravinových doplňků, hodnověrné vědecké důkazy chybí.

Ve své knize Tajemství serotoninu doktorka Longmoreová tvrdí, že nejlepší způsob, jak dosáhnou optimální hladiny tryptofanu v těle, je řídit se pečlivě propracovaným stravovacím plánem. Vypočítává také desítky potravin s vysokým obsahem tryptofanu.

Knížka vědecké pracovnice a přírodní léčitelky Katrin Hempelové, která se vzdělávala v Austrálii, obsahuje 50 receptů, jejichž účelem je napravit nerovnováhu serotoninu bez léků. Tento systém funguje na témže principu jako selektivní inhibitory zpětného odčerpávání serotoninu (SSRI) - například populární antidepresivum Prozac.

Britský Food and Mood Project doporučuje v zájmu zvýšení hladiny serotoninu konzumaci kuřecího a krocaního masa, sardinek, lososa, čerstvého tuňáka, ořechů a semínek.