V Peru začíná týdenní konference o chudobě a ekologii

Lima/Praha- Ceny potravin na světových trzích šplhají vzhůru a Světová banka varuje, že až dvaadvacet zemí světa by se mohlo dostat do problémů. Kvůli rostoucím cenám už došlo ke střetům v Egyptě, Kamerunu či Hondurasu. V Peru dnes začal summit EU, Latinské Ameriky a Karibiku, na kterém budou představitelé šedesáti států jednat především o chudobě, obchodu a životním prostředí.

„Evropská unie má v Jižní Americe velké investice, pro některé latinskoamerické země je to hlavní obchodní partner. Podílí se na mnoha sociálních projektech, mimo jiné na řešení chudoby a hladu,“ popsal redaktor Filip Kanda působení EU v Jižní Americe.

Dalším stěžejním tématem konference bude ekologie. EU dlouhodobě podporuje využívání biopaliv. Podle odborníků je právě spalování potravin v biopalivech jednou z příčin zvyšování cen potravin.

Summit Evropské unie, Latinské Ameriky a karibské oblasti se koná pravidelně každé dva roky, letošní setkání je již pátým v pořadí. Vzhledem k tomu, že bude Česká republika příští rok předsedat Evropské unii, bude řídit projekty, na kterých se v Peru jednotlivé delegace dohodnou.