Ahmadínežád chce vyřešit spory se Západem

Teherán - Írán se stále nechce vzdát obohacování uranu, v nejbližší době ale zveřejní návrhy, které by měly vyřešit jeho spor se Západem. Na tiskové konferenci to dnes v Teheránu řekl íránský prezident Mahmúd Ahmadínežád. Prozatím Írán neodradily od jaderného programu pobídky, ani sankce.

 

„Co znamenají tyto pobídky? Írán je velmoc a nežádá nic jiného než to, nač má právo, tedy přístup k jaderné technologii. Nic nás nedonutí se tohoto práva vzdát. Doufáme, že skončilo období sankcí a hrozeb. Naši vůli získat jadernou energii nijak neovlivnilo,“ řekl Ahmadínežád.

Rada bezpečnosti OSN na Írán uvalila už třikrát sankce, ale Teherán pouze opakuje, že má právo uran obohacovat pro potřeby své energetiky. Odmítl také nabídku Ruska, které mu chtělo do budované elektrárny v Búšehru obohacený uran dodávat.

Ahmadínežád dnes řekl, že Teherán připravil sérii návrhů, s nimiž svět v nejbližší době seznámí.

Pět stálých členů RB OSN a Německo se začátkem května dohodlo na nových pobídkách pro Írán. Teherán první takovou nabídku v roce 2006 odmítl. Obsahovala návrh spolupráce při rozvíjení civilní jaderné technologie, rozšíření obchodu v oblasti letectví, energie, zemědělství a moderních technologií. Nová nabídka by měla být ještě širší, ale její konkrétní obsah nebyl zveřejněn.

Ahmadínežád se dnes zmínil také o varování Saúdské Arábie, která si nepřeje, aby Írán podporoval v současném libanonském konfliktu šíitský Hizballáh. Saúdskoarabský ministr zahraničí Fajsal ibn Abdal Azíz Saúd prohlásil, že podpoří-li Írán „státní převrat, který se odehrává v Libanonu, bude to mít dopad na vztah Íránu k arabským a možná ke všem muslimským zemím“.

Ahmadínežád k tomu řekl, že na to z úcty k saúdskoarabskému králi Abdalláhovi nebude reagovat. Ministr Fajsal podle něj zřejmě hovořil v rozhořčení a je možné, že ani nevyjadřoval králův názor.

V Libanonu se od 7. května odehrávají boje, které si zatím vyžádaly přes 80 mrtvých. Proti šíitským milicím Hizballáhu v nich stojí milice stran a skupin podporujících prozápadní vládu. Hizballáh vznikl s pomocí Íránu začátkem 80. let a Teherán ho dodnes finančně i vojensky podporuje. Cílem této skupiny je zničení Izraele a vytvoření islámského státu v Libanonu.

Íránský prezident tiskovou konferenci využil také k dalšímu útoku na Izrael, který jeho stát neuznává. K současným oslavám 60. výročí vzniku Izraele prohlásil, že je „zbytečné oslavovat něco, co je už mrtvé“. Podle Ahmadínežáda je Izrael „teroristický a kriminální stát“ a brzy ho zničí Palestinci.