Poprvé byl v Itálii kvůli přílivu uprchlíků převážně ze severní Afriky vyhlášen celostátní stav nouze v roce 2002. Každý rok pak byl obnovován. Předchozí středolevá vláda Romana Prodiho však letos v únoru označila kapacity v táborech za dostatečné a stav nouze omezila jen na jihoitalské regiony Kalábrie, Sicílie a Apulie, kam míří většina nelegálních migrantů. Na žádost ministerstva vnitra však současná vláda opatření znovu rozšířila na celou zemi, s čímž však levicová opozice nesouhlasí.
Společně s katolickou církví tvrdí, že nová pravidla nejsou fair a že podporují rasismus. Odlišné tresty u soudu navíc neodpovídají principu rovnosti, který je zakotven v italské ústavě. „Itálie nepotřebuje žádná nelidská a mimořádná opatření,“ řekl dnešnímu vydání turínského listu La Stampa poslanec Rocco Buttiglione ze Svazu středu. Podle hejtmana kraje Puglia Nickiho Vendoly vláda zemi nevede podle ústavy a jedná se o další krok k omezení demokracie. Ministr vnitra chce své záměry poslancům vysvětlit na úterní schůzi parlamentu.
Lidem, kteří imigrantům pomohou, hrozí vězení
Berlusconiho pravicová vláda, která je u moci od května, označila boj s ilegálním přistěhovalectvím za jednu ze svých priorit. První opatření schválil italský parlament tento týden: nový zákon mimo jiné definuje nelegální imigraci jako trestný čin, za který mohou soudy poslat běžence až na čtyři roky do vězení. Navíc je to i přitěžující okolnost - pokud spáchá zločin nelegální imigrant, může dostat až o třetinu vyšší trest než Italové. Žalář kromě toho bude hrozit i majitelům, kteří ve svých obydlích umožní nelegálním přistěhovalcům bydlet.
„Vláda odpovídá na to, co požadovala veřejnost. Problém nárůstu kriminality byl skutečně velký a nelegální imigrace na tom má velký podíl. Mnozí z nelegálních imigrantů totiž nenajdou práci a bydlení. Bydlí v hygienicky zoufalých slumech na periferiích měst, končí v rukou kriminálních skupin nebo prostituují,“ popsala situaci redaktorka RAI Vědunka Lunardi.