Italská vláda vyhlásila kvůli přílivu imigrantů v zemi stav nouze

Řím - Italská vláda Silvia Berlusconiho vyhlásila v zemi kvůli nárůstu imigrace, která se v letošním roce zdvojnásobila, stav nouze. Toto opatření má místním úřadům poskytnout více prostředků ke zvládnutí sílícího přílivu nelegálních přistěhovalců do Itálie. Údaje ministerstva vnitra uvádějí, že do Itálie připlulo v první polovině letošního roku více jak deset a půl tisíce migrantů, ve stejném období loňského roku to přitom bylo jen 5378. Podle římského deníku La Repubblica chce italský ministr vnitra Roberto Maroni nechat vybudovat ve všech částech země nové sběrné tábory.

Poprvé byl v Itálii kvůli přílivu uprchlíků převážně ze severní Afriky vyhlášen celostátní stav nouze v roce 2002. Každý rok pak byl obnovován. Předchozí středolevá vláda Romana Prodiho však letos v únoru označila kapacity v táborech za dostatečné a stav nouze omezila jen na jihoitalské regiony Kalábrie, Sicílie a Apulie, kam míří většina nelegálních migrantů. Na žádost ministerstva vnitra však současná vláda opatření znovu rozšířila na celou zemi, s čímž však levicová opozice nesouhlasí.

Společně s katolickou církví tvrdí, že nová pravidla nejsou fair a že podporují rasismus. Odlišné tresty u soudu navíc neodpovídají principu rovnosti, který je zakotven v italské ústavě. „Itálie nepotřebuje žádná nelidská a mimořádná opatření,“ řekl dnešnímu vydání turínského listu La Stampa poslanec Rocco Buttiglione ze Svazu středu. Podle hejtmana kraje Puglia Nickiho Vendoly vláda zemi nevede podle ústavy a jedná se o další krok k omezení demokracie. Ministr vnitra chce své záměry poslancům vysvětlit na úterní schůzi parlamentu.

Lidem, kteří imigrantům pomohou, hrozí vězení 

Berlusconiho pravicová vláda, která je u moci od května, označila boj s ilegálním přistěhovalectvím za jednu ze svých priorit. První opatření schválil italský parlament tento týden: nový zákon mimo jiné definuje nelegální imigraci jako trestný čin, za který mohou soudy poslat běžence až na čtyři roky do vězení. Navíc je to i přitěžující okolnost - pokud spáchá zločin nelegální imigrant, může dostat až o třetinu vyšší trest než Italové. Žalář kromě toho bude hrozit i majitelům, kteří ve svých obydlích umožní nelegálním přistěhovalcům bydlet.

„Vláda odpovídá na to, co požadovala veřejnost. Problém nárůstu kriminality byl skutečně velký a nelegální imigrace na tom má velký podíl. Mnozí z nelegálních imigrantů totiž nenajdou práci a bydlení. Bydlí v hygienicky zoufalých slumech na periferiích měst, končí v rukou kriminálních skupin nebo prostituují,“ popsala situaci redaktorka RAI Vědunka Lunardi.

Nelegální imigrace v Itálii
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24