V Íránu dnes bylo popraveno 29 lidí

Teherán - Íránská televize informovala, že v Teheránu bylo dnes za úsvitu popraveno 29 osob. Podle televize byli mezi popravenými v městské věznici Evín odsouzenci za vraždy, obchod s drogami, znásilnění a ozbrojenou loupež. Výkon trestu smrti oběšením, který byl proveden v 5:10 místního času (2:40 SELČ), schválila nejvyšší soudní instance v zemi a nebylo proti němu odvolání. Jedná se o největší známé množství poprav v jediný den a na jednom místě za mnoho let.

Nejvíce popravených v Íránu bylo letos zatím v lednu, kdy v evínském zařízení bylo oběšeno 13 osob. Loni v září bylo v Íránu za jediný den, ale na dvou různých místech, popraveno 21 lidí.

Od začátku roku byl tak rozsudek smrti v Íránu vykonán na nejméně 155 lidech. Loni popravily íránské úřady podle organizace Amnesty International 317 osob, což je druhý nejvyšší počet na světě po Číně, kde bylo zastřeleno ranou do týlu 470 lidí.

Íránské úřady považují drogovou kriminalitu za vůbec nejrozšířenější zločinnost v zemi. Muslimské obyvatelstvo, které má zakázáno požívat alkohol, se uchyluje k jiným drogám, jež jsou v centrální Asii dostupnější.