Brokolice údajně pomáhá i proti následkům cukrovky

Londýn - Brokolice, považovaná za jednu z nejzdravějších zelenin, může pomáhat při problémech krevního oběhu, které způsobuje cukrovka. Vyplývá to z výzkumu vědců britské univerzity ve Worwiku. Účinná látka - sulforafan - v této zelenině podporuje tvorbu enzymů, které chrání cévy. U diabetiků je právě kvůli poškození krevních cest 5 x vyšší riziko infarktu nebo mrtvice.

Brokolice je chválena nejen pro svůj vysoký obsah vitamínů, ale bývá spojována i s protirakovinným působením. Již delší dobu jsou jí připisovány také příznivé účinky při snižování rizika infarktu a mrtvice.

Nová studie, zveřejněná v nejnovějším vydání časopisu Diabetes, naznačuje, že brokolice by mohla působit preventivně nejen u zdravých osob, ale že by mohla pomáhat i proti vzniku vaskulárních problémů u osob nemocných cukrovkou. Tito lidé totiž trpí právě v důsledku cukrovky až pětkrát častěji kardiovaskulárními chorobami než ostatní.

Buňky cév jsou poškozovány vysokým obsahem glukózy, která cukrovku provází. Sulforafan je však schopen redukovat podle britských vědců až o 73 procent obsah škodlivých molekul v cévách a aktivovat očistné antioxidanty a enzymy.