Střed Evropy čekají bouřky, lijáky a lokální záplavy

Praha/Varšava - Zatímco východ České republiky se připravuje na přívalové deště a stoupající hladiny řek, Polsko už dnes zasáhly bouřky, lijáky a krupobití. Na nepřízeň počasí se připravuje Maďarsko i Slovensko. Rakousko čekají lokální záplavy a v Itálii blesky zabíjely a zapalovaly.

Jih Polska dnes trápily prudké bouřky a krupobití. Kroupy velikosti tenisových míčků zde způsobily velké škody, ve městě Glivice voda zaplavila sklepy dvou nemocnic, mnoho střech zase poškodil silný vítr.

Slovenští meteorologové varovali před bouřkami a deštěm na západním a středním Slovensku, slovenský hydrometeorologický ústav proto vydal výstrahu druhého stupně. Naopak na východním Slovensku bylo jasno a teploty překračují třicet stupňů Celsia. Stejně je na tom i Maďarsko - východ země sužují vysoké teploty, v západní části hrozí lokální bouřky a vítr až o rychlosti 90 kilometrů za hodinu.

Bouřky a déšť očekávají i v Rakousku, kde tamní hydrometeorologický ústav varuje před enormními srážkami, které mohou v příštích 24 hodinách dosáhnout 100 milimetrů. Podle rakouského ministerstva životního prostředí hrozí v podalpských oblastech Štýrska a Korutan záplavy. Země již v těchto ohrožených regionech posílila záchranné složky.

Přes sever Itálie se dnes přehnala vichřice. Během bouřky u Turína zabil desetiletého chlapce blesk. Jih Apeninského poloostrova zase trápí požáry. Dnešní silný vítr, který zničil několik střech a vyvracel stromy, napomohl vzniku asi 100 požárů. U jihoitalského města Bari muselo být kvůli postupujícím plamenům evakuováno 60 seniorů.
Bouřka
Zdroj: www.wikipedia.org
Autor: ČT24