Při třech důlních neštěstích v Číně zemřelo 42 lidí, 18 je zasypaných

Peking - Nejméně 42 mrtvých si vyžádala tři důlní neštěstí, která postihla čínské uhelné doly za poslední čtyři dny. Osmnáct horníků zůstává navzdory snahám záchranářů uvězněno pod zemí a tři další jsou pohřešováni.

Záplavy uvěznily v neděli ráno 24 horníků v uhelném dole v centrální provincii Che-nan a do dneška se podařilo zachránit jen 6 z nich. Počet obětí pátečního výbuchu v uhelném dole v provincii S'-čchuan na jihozápadě Číny stoupl na 15 a 3 horníci zůstávají pohřešováni. Toto neštěstí se stalo jen den poté, co výbuch v uhelném dole v provincii Liao-ning na severovýchodě Číny zabil 27 horníků.

Čínské sdělovací prostředky uvádějí, že počet mrtvých při neštěstích v uhelných dolech klesl téměř o čtvrtinu během prvních osmi měsíců letošního roku; čísla ale neudávají. V loňském roce zahynulo při důlních neštěstích v Číně podle oficiálních statistik celkem 3786 horníků.

Čína je největším světovým producentem i spotřebitelem uhlí. Snaha dostát poptávce po surovinách ale často vede k ignorování základních bezpečnostních opatření v dolech.