Irská média informují o verdiktu českého Ústavního soudu

Londýn/Dublin - Verdikt českého Ústavního soudu, podle něhož není Lisabonská smlouva o reformách institucí EU v rozporu s ústavou, ihned zaznamenala irská média. Irsko ji odmítlo v referendu loni v červnu a dění kolem Lisabonské smlouvy v ČR věnují irské deníky po nedávné návštěvě českého prezidenta Václava Klause značnou pozornost.

Listy Evening Herald a Irish Independent na svých webových stránkách napsaly, že rozhodnutí českého soudu „otevírá cestu k ratifikaci v českém parlamentu“. Stejně tak si všímají toho, že Václav Klaus osobně argumentoval proti Lisabonské smlouvě a že ji podepíše, když ji podpoří irští voliči.

Irské deníky věnovaly jednání Ústavního soudu v Brně velkou pozornost už v pondělí. List The Irish Times dnes přináší dlouhý článek o soudním jednání i o vystoupení Václava Klause. Stejně tak irská televizní stanice RTE v pondělí rozsáhle referovala ve zprávách o Klausově argumentaci před soudem proti Lisabonské smlouvě. Doprovodila je záběry ze setkání Klause s odpůrcem smlouvy Declanem Ganleym při nedávné státní návštěvě Irska.

Irsko předloží návrhy, jak řešit své „ne“ v referendu

Po odmítnutí smlouvy v červnovém referendu by irská vláda měla v prosinci předložit návrhy na vyřešení celé situace. Podle posledního průzkumu by Lisabonská smlouva s několika dodatky nyní měla šanci být v referendu schválena.