Mugabe musí pryč, shodují se Riceová, Odinga, Tutu a Brown

Harare - Vlády afrických zemí by měly odstavit od moci zimbabwského prezidenta Roberta Mugabeho. Vyzval k tomu keňský premiér Raila Odinga po jednání s vůdcem zimbabwské opozice Morganem Tsvangiraiem. Podle předsedy keňské vlády není Mugabe ochotný přenechat opozici část moci, i když s tím už dříve souhlasil. Pro odstavení Mugabeho se vyslovil i jihoafrický nositel Nobelovy ceny za mír Desmond Tutu, k opuštění politické scény dnes Mugabeho vyzvala také americká ministryně zahraničí Condoleezza Riceová. Současnou politickou krizi v Zimbabwe navíc prohlubuje epidemie cholery, která už zabila přes 560 lidí. Tamní vláda už kvůli nemoci vyhlásila celostátní výjimečný stav a požádala Světovou zdravotnickou organizaci (WHO) o naléhavou mezinárodní pomoc.

Mugabe a Tsvangirai sice před dvěma měsíci podepsali dohodu o rozdělení moci, koaliční jednání ale uvízla na sporu o rozdělení ministerstev. „Rozdělení moci v Zimbabwe je mrtvé a nebude fungovat s diktátorem, který v rozdělení moci nevěří. Je čas, aby Mugabeho africké vlády vytlačily od moci,“ uvedl Odinga.

Desmond Tutu: Mugabe zničil úžasnou zem

Ke kritice Mugabeho režimu se přidal také britský premiér Gordon Brown, pro sesazení Mugabeho silou se v rozhovoru pro nizozemskou televizi vyslovil i jihoafrický nositel Nobelovy ceny za mír Desmond Tutu. Podle něj musí svět říci, že Mugabe a jeho stoupenci jsou odpovědní za masivní násilí, a jestliže sám neodstoupí, musí čelit obžalobě u haagského soudu. „Jestliže odmítne odstoupit na výzvu, pak je třeba ho k tomu přinutit vojensky,“ prohlásil Tutu. „Zničil úžasnou zem, která bývala obilnicí. Teď je to ztracený případ,“ dodal jihoafrický arcibiskup.

Riceová: Přišel čas postavit se proti Mugabemu

K opuštění politické scény dnes Mugabeho vyzvala také americká ministryně zahraničí Condoleezza Riceová, podle níž se tlaku na odchod zimbabwského diktátora musí ujmout především sousední jihoafrické země. Pro Roberta Mugabeho je vhodný čas odejít, prohlásila dnes Riceová v Kodani, kam zavítala během cesty po evropských zemích, kde se chce před lednovým koncem funkčního období Bushovy administrativy rozloučit se svými ministerskými protějšky. Zimbabwe podle ní zažilo zfalšované volby a následně zfalšovaná jednání mezi vládou a opozicí o rozdělení moci. Epidemie cholery, která v zemi nedávno vypukla, by měla být znamením pro mezinárodní společenství, že je čas proti Mugabemu vystoupit.

„Pokud toto není pro mezinárodní společenství důvodem, aby se postavilo za to, co je správné, pak nevím, co by to mělo být jiného,“ prohlásila americká ministryně. Hlavní díl odpovědnosti za případné akce proti Mugabeho režimu musí podle ní převzít ostatní jihoafrické státy, které se Zimbabwe sousedí a které politická nestabilita v zemi nejvíce ohrožuje.

K šíření cholery přispěl kolaps zimbabwského zdravotnického systému i žalostné hygienické podmínky. Infekcí byla kontaminována i voda v řece Limpopo na hranici s Jihoafrickou republikou, kam mnozí Zimbabwané míří za zdravotní péčí. Jihoafrické úřady naléhavě varovaly místní obyvatelstvo, aby vodu z řeky nepoužívali.

Epidemie cholery zasáhla Zimbabwe uprostřed katastrofální hospodářské situace. Polovina z 12,3 milionu obyvatel je závislá na potravinové pomoci. Inflace dosahuje 231 milionů procent a nezaměstnanost je až devadesátiprocentní.

Robert Mugabe
Robert Mugabe
Více fotek
  • Robert Mugabe autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/6/542/54194.jpg
  • Desmond Tutu autor: ČT24, zdroj: Wikipedia http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/6/563/56289.jpg
  • Ministryně zahraničí USA Condoleezza Riceová autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/6/558/55715.jpg