Včera jednal irský premiér Brian Cowen o dalším postupu ohledně ratifikace Lisabonské smlouvy s britským premiérem Gordonem Brownem, dnes se pak setkal se šéfem Evropské komise Josém Barrosem a s francouzským prezidentem Nicolasem Sarkozym.
Diplomaté stále hledají východisko ze situace, která nastala po irském NE v červnovém referendu. Irsko jako zatím jediný stát unie smlouvu odmítlo ratifikovat, dokument tak podle pravidel nemůže začít platit. Unie proto tlačí na Irsko, aby dodatečně smlouvu ratifikovalo, a to třeba v druhém referendu.
Obavy Irů se musí rozptýlit
„Snažíme se stanovit podmínky, které by Irsku umožnily tuto věc znovu zvážit,“ řekl irský premiér po setkání s britským premiérem. Uvedl také, že se snaží najít způsob, jak rozptýlit obavy, které před referendem Irové projevovali. „A závěry můžeme udělat až po těchto jednáních,“ dodal v souvislosti se summitem v Bruselu.
Irové mají obavy především z toho, že by jim po podpisu smlouvy chtěla unie diktovat nařízení v oblasti daní a rodinného práva nebo že by ratifikace smlouvy ohrozila suverenitu státu. Aby tedy Cowen tyto obavy rozptýlil, dá se očekávat, že na summitu bude žádat záruky, že Irsko bude o vlastních daních nebo o otázce interrupcí rozhodovat samostatně.
Irský premiér je nicméně optimistický. "Jsme spokojeni s pokrokem, který byl dosažen, řekl Cowen po schůzce s francouzským prezidentem Nicolasem Sarkozym, jehož země nyní unii předsedá. Jak ale Irsko bude dál postupovat, se unie dozví až po summitu v Bruselu.