EU se dohodla na zárukách pro Irsko, to zopakuje referendum o Lisabonu

Brusel - Evropská unie se na bruselském summitu dohodla na zárukách pro Irsko, které by měly pomoci zopakovat v zemi referendum o Lisabonské smlouvě. To by se mělo uskutečnit nejpozději do konce října. Irsko bude mít podle dohody i po přijetí smlouvy svého eurokomisaře, neztratí vliv na daňovou a rodinnou politiku a nebude narušena jeho tradiční neutralita. Šéfové států a vlád sedmadvacítky se během summitu rovněž shodli na podobě klimaticko-energetického balíčku.

Záruky pro Irsko by v zemi měly usnadnit přijetí Lisabonské smlouvy. Irsko tak bude opakovat lidové hlasování o tomto dokumentu, oznámil dnes i irský premiér Brian Cowen. V referendu, které se konalo letos v červnu, přitom tamní voliči smlouvu, jejímž cílem je reforma evropských institucí směrem k větší efektivitě, odmítli. Nové hlasování se podle příslibu Irů uskuteční do jmenování nové Evropské komise. Mělo by se tak tedy stát v září nebo říjnu 2009.

„Jsme spokojeni s dohodou, vychází vstříc obavám Irů ohledně neutrality, rodinného práva, daňové politiky. Respektuje požadavek jeden stát - jeden komisař,“ oznámil po summitu český premiér Mirek Topolánek.

„Shoda je podmíněna tím, že irské referendum o Lisabonské smlouvě se uskuteční před ukončením funkčního období současné komise, to jest nejpozději na podzim 2009,“ doplnil Topolánek.

Politici Evropské unie se dohodli, že záruky budou právně a protokolárně zakotveny v přístupové smlouvě s Chorvatskem. Dokument o těchto zárukách bude jakýmsi přílepkem přístupové smlouvy. Je tedy jasné, že to, co se dnes dojednalo, dostanou Irové potvrzené černé na bílém až po referendu.

Záruky pro Iry platí i pro ostatní členské státy, tedy i pro Česko

Další člen české delegace v Bruselu vicepremiér a ministr pro evropské záležitosti Alexander Vondra dodal: „Dohoda dá Irsku právně platné záruky, že tři klíčové oblasti jsou výsostně v pravomoci členských států.“ Podle obou politiků je tedy zásadní, že to co platí pro Iry, platí i pro ostatní členské státy, tedy i pro Česko.

Státy si tak budou moci určovat linii bezpečnostní politiky, daňové politiky nebo rodinného práva. To je podle Vondry především důležité kvůli plánované výstavbě amerického protiraketového štítu ve střední Evropě. Brusel by pak podle Lisabonské smlouvy nemohl do těchto záležitostí zasahovat a byly by zcela v kompetenci Česka a Polska. Topolánek uvedl, že přínosné je pro Česko i to, že bude samostatně rozhodovat o daních.

Kaczyński: Podepíšu, až řeknou Irové ano

Mohlo by se tedy zdát, že ratifikace Lisabonské smlouvy je na dobré cestě k cíli. Než ho ale dosáhne, bude muset překonat ještě několik překážek. Polský prezident Lech Kaczynski dnes totiž na tiskové konferenci na summitu EU v Bruselu oznámil, že Lisabonskou smlouvu podepíše, až řeknou Irové v novém referendu dokumentu ano. Právě prezidentův podpis chybí, aby byla smlouva v Polsku ratifikována.

Podobně se vyjádřil i český prezident Václav Klaus. Ten k tématu dnes dodal: „Lisabonská smlouva má nějakou textaci a přeci není možné, aby se takhle někdo dohodl v Bruselu, že to bude jinak. To by se ta smlouva musela přepsat.“

V Česku poslanci odložili jednání o dokumentu na únor. V Německu se ještě čeká na vyjádření ústavního soudu, pak teprve bude moci smlouvu podepsat i prezident.