Sarkozy svolal mimořádnou schůzi ministrů EU, chce nastolit mír v Gaze

Paříž - Francie, která do konce roku předsedá Evropské unii, dnes kvůli napjaté situaci v palestinském pásmu Gazy svolala na úterní podvečer do Paříže mimořádnou schůzku ministrů zahraničí členských zemí EU. Šéf české diplomacie Karel Schwarzenberg kvůli schůzce zruší dovolenou v Rakousku a odjede do Paříže.

Izraelská armáda už třetí den vede ofenzivu proti radikálnímu islámskému hnutí Hamas, které ovládá pásmo Gazy, z něhož radikálové ostřelují izraelské území. Operace si už vyžádaly více než 300 obětí. Izrael zdůrazňuje, že jeho akce jsou reakcí na útoky radikálů. EU v minulých dnech obě strany vyzvala k uklidnění situace.

Francouzský prezident Nicolas Sarkozy dal také podle dnešního prohlášení své kanceláře najevo, že se chce i nadále angažovat ve zprostředkování míru mezi Palestinci a Izraelem. Dnes kvůli tomu hovořil s egyptským prezidentem Husním Mubarakem, počátkem ledna se zase chystá ve francouzské metropoli setkat s šéfkou izraelské diplomacie Cipi Livniovou.

Francie během svého předsednictví 27člennému bloku v uplynulých měsících svolala hned několik mimořádných schůzek, včetně těch na nejvyšší úrovni. Příčinou byl srpnový rusko-gruzínský konflikt či finanční krize a její dopady na evropskou ekonomiku.

Izraelské útoky v Gaze
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24