Nadace syna Kaddáfího chce omluvu kvůli postoji ke Gaze

Tripolis - Vlivná Kaddáfího nadace, kterou vede syn libyjského vůdce Sajf Islám Kaddáfí, dnes vyzvala Prahu, aby se omluvila za označení izraelské pozemní ofenzívy proti pásmu Gazy za obrannou. Zamávala přitom hrozbou přerušení diplomatických styků mezi Libyí a Českou republikou. Nadace tak reagovala na sobotní slova mluvčího premiéra Mirka Topolánka pro české předsednictví EU Jiřího Františka Potužníka, že izraelská akce je spíš obranná než útočná.

Český ministr zahraničí Karel Schwarzenberg mezitím označil Potužníkovo vyjádření za vážnou chybu. Schwarzenbergovo ministerstvo už v sobotu v oficiálním vyjádření Potužníkova slova, aniž je zmínilo, korigovalo.

„Jestliže Česká republika neodvolá toto (Potužníkovo) prohlášení a neomluví se, nadace vyzve libyjský stát, aby s touto zemí přerušil diplomatické styky,“ uvádí se v komuniké libyjské instituce. Sajf Islám Kaddáfí už podle něho zahájil diplomatické kontakty s arabskými zeměmi s cílem vyvinout na Prahu tlak, aby se omluvila.

Sajf Islám Kaddáfí je běžně označován za možného nástupce svého otce Muammara Kaddáfího, nemá ale v zemi žádnou oficiální funkci.

Jeho nadace byla v minulých letech zapojena do řešení složitých mezinárodních záležitostí. Šlo například o vyplacení odškodného rodinám 170 obětí atentátu na letadlo francouzské společnosti UTA z roku 1989, z něhož byla obviněna Libye, nebo o propuštění šesti bulharských zdravotních sester a lékaře odsouzených v Libyi k smrti za údajné nakažení libyjských dětí virem způsobujícím a propuštění rakouských turistů unesených v Mali.