Obamovu inauguraci ukončila přehlídka a desítka večerních plesů

Washington - Oficiální oběd s kongresmany, cesta do Bílého domu po Pennsylvania Avenue, zhlédnutí slavnostního průvodu a desítka inauguračních plesů. To byl program nového amerického prezidenta Baracka Obamy, jímž po složení prezidentské přísahy ukončil den, kdy se stal 44. prezidentem USA.

Po inauguraci a slavnostním obědě s kongresmany Obama s manželkou Michelle a manželi Bidenovými dorazil v nových obrněných cadillacích po Pennsylvania Avenue k Bílému domu, který se na příští čtyři roky stane jeho sídlem. Za Obamovými a Bidenovými se vydal inaugurační průvod s asi 12 tisíci účastníky, nadšeně pozdravovaný davy na chodnících. V průvodu byly vojenské i civilní hudby, studentské a občanské skupiny a zástupci řady amerických organizací. Následné defilé s alegorickými vozy prezident a viceprezident se svými rodinami sledovali zpoza neprůstřelného skla na dočasné tribuně před Bílým domem.

Ještě před odjezdem do Bílého domu vykonal Obama jako vrchní velitel ozbrojených sil USA svoji první vojenskou přehlídku. Na náměstí před budovou Kongresu přijal hold jednotlivých druhů zbraní americké armády, včetně jednotky v historických uniformách z dob amerického boje za nezávislost.

Video Události, komentáře o inauguraci Baracka Obamy
video

Události, komentáře o inauguraci Baracka Obamy

Události, komentáře o inauguraci Baracka Obamy

UK - 20.01.09

Trasa slavnostní inaugurační přehlídky

Bez komentáře: Obamova cesta do Bílého domu

Bez komentáře: Inaugurace Baracka Obamy

Oběd v Kongresu poznamenala před Obamovým odjezdem nevolnost senátorů Edwarda Kennedyho a Roberta Byrda. V případě 91letého Byrda nešlo o nic vážného, 76letý bratr prezidenta Johna Fitzgeralda Kenedyho byl převezen do nemocnice.

Večer strávili Obamovi na deseti inauguračních bálech

Obama ve smokingu s bílým motýlkem a první dáma Michelle Obamová v bílé róbě s vlečkou strávili večer na deseti inauguračních bálech. Na každém plesu prezident pronesl několik vět a pak před zraky stovek hostů krátce na pódiu provedl manželku. Na bálech vystoupila i řada hvězd - Beyoncé, Jay-Z, Mariah Careyová, Alicia Keysová, Shakira, Mary J. Bligeová, Sting, Stevie Wonder nebo Jon Bon Jovi.

Oficiální bály patří k inaugurační tradici stejně jako další body programu slavnostního dne, včetně například ranní soukromé bohoslužby v kostele sv. Jana naproti Bílému domu nebo odpoledního inauguračního průvodu. Letos hosté za vstupenky zaplatili 250 dolarů (přes 5000 korun), jen ples pro mládež byl za polovinu.

Ve Washingtonu se dnes v noci konaly i desítky dalších plesů, koncertů a společenských událostí na počest nového prezidenta. Jednou z nich byl bál pořádaný africkými diplomaty, na němž byla čestným hostem Obamova keňská babička Sarah Obamová. První pár Spojených států navštívil ale pouze oficiální plesy. Inaugurační oslavy dnes ráno místního času uzavře ekumenická bohoslužba ve washingtonské Národní katedrále.

Obama na cestě do Bílého domu
Obama na cestě do Bílého domu
Více fotek
  • Obama na cestě do Bílého domu autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/7/631/63091.jpg
  • Kolona vozů s novým prezidentem USA Barack Obama přijela k Bílému domu autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/7/631/63096.jpg
  • Američané zdraví Obamu na cestě k Bílému domu autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/7/631/63093.jpg
  • Americký prezident Barack Obama s manželkou Michelle na jednom z inauguračních plesů autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/7/632/63143.jpg
  • Americký prezident Barack Obama s manželkou Michelle autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/7/632/63148.jpg