Šílený střelec z německé školy zabil 15 lidí, sám je po smrti

Stuttgart (Německo) - Nejméně 15 lidí zabil a několik dalších zranil šílený střelec ve střední škole ve Winnendenu nedaleko Stuttgartu. Podle policejního mluvčího vtrhl sedmnáctiletý bývalý student do školy po půl desáté dopoledne a po útoku z místa činu utekl. Policie ho později dopadla, Po pozdější přestřelce s policií, při níž byl zasažen do nohy, se zastřelil otcovou zbraní. Spolková kancléřka Angela Merkelová atentát ostře odsoudila s tím, že vláda je činem "hluboce šokována". Soustrast pozůstalým vyjádřil kromě Merkelové i prezident Horst Köhler a předseda Evropské komise José Barroso.

Maskovaný střelec v černé bojové uniformě zastřelil deset žáků a tři učitelky. Na útěku zabil a zranil několik dalších lidí. „Pachatel prostě střílel kolem sebe,“ uvedl mluvčí místní policie. „Viděla jsem učitelku u okna s krví na rukách. Křičela na nás, ať nechodíme dovnitř. Bála jsem se, tak jsem nešla. Policie řekla, ať zůstaneme ve třídě a schováme se. Tak jsem to udělala. Pak jsme čekali, až vrah odejde. Byla to veliká panika,“ popsala masakr studentka školy.

Podle svědků vrah střílel mlčky a bez zjevného cíle. Většina obětí zemřela na místě. Několik žáků bylo zraněno a odvezeno do blízkých nemocnic, jeden z nich později svým zraněním podlehl.

Po útoku na školu bylo slyšet několik výstřelů také u sousedního areálu psychiatrické kliniky. Střelec po činu utekl do centra města. Jak ve Studiu ČT24 uvedl zpravodaj Českého rozhlasu Jiří Hošek, policie útočníka nakonec během přestřelky na parkovišti u obchodního centra ve 40 kilometrů vzdáleném Wendlingenu postřelila, vrah si nakonec sám vzal život. Vrah na místo uprchl v kradeném automobilu, v němž měl zřejmě i rukojmí. Při přestřelce přišli o život i dva kolemjdoucí, dva policisté byli těžce zraněni. Do akce byla podle zpravodajky ČT Hany Scharffové zapojena tisícovka policistů.

Pachatelem je bývalý žák školy, nyní sedmnáctiletý Tim Kretschmer. Jeho rodiče legálně vlastní 18 střelných zbraní, ty ale nebyly podle policie dostatečně zajištěny. Zmizela jedna zbraň a 50 nábojnic. O motivu jeho činu zatím není nic známo, podle policie neměl komplice. Šlo o uzavřeného, nenápadného a navenek klidného člověka. Byl synem podnikatele z nedalekého Leutenbachu.

Střední škola Albertville, na níž se střelba odehrála, byla evakuována. Komplex navštěvuje asi 1000 žáků, ti jsou nyní v péči psychologů nebo byli posláni domů. „Moje dcera je v desátém ročníku. Byla uvnitř a všechno viděla. Teď je doma, třese se a pláče. Se spolužačkou skočily z okna. Kamarádka je teď v nemocnici, snad si nepoškodila páteř. Jsem v šoku. Myslela jsem si, že se to děje jen v Americe, ale zjevně se to dostalo i k nám,“ řekla matka jedné z žaček.

K tragédii se vyjádřili čelní představitelé německé politiky. Ministryně pro rodiny Ursula von der Leyenová vyjádřila nutnost navýšit počet preventivních opatření a posílit spolupráci rodičů a škol, aby šlo případné nebezpečí odhalit. Kancléřka Angela Merkelová řekla, že dnešní den je pro Německo dnem smutku a odsoudila tragédii jako „odporný zločin, při kterém přišli lidé o své životy“.

Winnenden má zhruba 28 tisíc obyvatel a leží asi 20 kilometrů severovýchodně od Stuttgartu. Dějištěm podobné tragédie se dnes o několik hodin dříve stalo městečko Samson v americké Alabamě. Německo bylo svědkem největšího masakru tohoto druhu v roce 2002, kdy v Erfurtu v budově tamního Guttenbergova gymnázia jeho bývalý devatenáctiletý student Robert Steinhäuser zastřelil 16 osob a posléze sám sebe.

V reakci na tento čin německá vláda posílila opatření, která měla podobných činům v budoucnosti zabránit. Ještě v roce 2002 došlo ke změně zákona o držení zbraní: Byla navýšena věková hranice a zavedeny medicínsko-psychologické testy pro mladé lidi, kteří chtějí zbrojní pas. Úplný zákaz držení zbraní v domácnostech se ale prosadit nepodařilo.

Bez odezvy zůstala i výzva navýšit počet psychologů ve školách. Zatímco v sousedním Dánsku odpovídá jeden psycholog osmi stům žákům, v SRN je to žáků třináct set.

/*json*/{"map":{"lat":48.8689845782,"lng":9.39900755882,"zoom":17,"mapTypeId":"hybrid"},"markers":[{"lat":48.878884915746,"lng":9.3981170654297,"type":"1","description":""},{"lat":48.868815,"lng":9.398986,"type":"1","description":""}],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/