V Adenském zálivu se dnes střílelo, zabíjelo, utíkalo i propouštělo

Mogadišo - Pořádně horko je v těchto dnech ve vodách Adenského zálivu: somálští piráti jednu zadržovanou loď propustili za dva a půl milionu dolarů, amerického kapitána nákladní lodi Maersk Alabama ale stále zadržují, zmařili jeho pokus o útěk a chtějí za něj dva miliony dolarů. Dnes zároveň svedli boj s francouzskými zvláštními jednotkami, které z jejich rukou osvobodily jachtu Tanit zadržovanou od minulého týdne. Při této operaci zahynulo jedno rukojmí a dva piráti, čtyři rukojmí včetně malého dítěte se podařilo osvobodit a tři piráti byli zadrženi, oznámil dnes francouzský prezidentský palác.

Tanit vezla v době sobotního přepadení dva páry a tříleté dítě. Ve čtvrtek se začalo s piráty vyjednávat, podle francouzského ministra obrany Hervého Morina nabízela Paříž výkupné, únosci ho ale odmítli. „Vyjednávání nikam nevedla a loď se přibližovala k pobřeží,“ uvedl Morin, podle nějž pařížská vláda zastává politiku, že se francouzští občané nesmějí dostat na pevninu jako rukojmí. Piráti navíc hrozili popravou zadržovaných lidí. Útok prý nařídil sám prezident Nicolas Sarkozy. Prezidentská kancelář zdůraznila, že se nenechá piráty vydírat a bude proti nim bojovat. Mrtvým rukojmím je údajně majitel jachty.

Dva miliony za kapitánovo propuštění

Norský tanker Bow Asir se 27člennou posádkou zadržovaný od konce března propustili dnes piráti za dva a půl milionu dolarů výkupného. Amerického kapitána lodi Maersk Alabama Richarda Phillipse ale zločinci od středy zadržují jako rukojmí, dokonce se jim dnes podařilo zmařit jeho pokus o útěk. Únosci zároveň satelitním telefonem agentuře Reuters sdělili, že pokud na ně americké jednotky zaútočí, budou se bránit. „Američanů se nebojíme,“ prohlásili. Do místa konfrontace také vyslali posily. Za Phillipsovo propuštění požadují výkupné dva miliony dolarů.

Phillips podle agentury Reuters skočil v noci do moře z člunu, kde jej piráti zadržují, a snažil se doplavat k americké vojenské lodi Bainbridge, která drží piráty v šachu a snaží se vyjednat kapitánovo propuštění. Piráti ale Phillipse dostihli a zatáhli zpět do člunu. Vypálili přitom i několik ran, není ale jasné, zda stříleli po uprchlíkovi nebo pro výstrahu do vzduchu. Při pokusu o útěk Phillips nebyl zraněn a vyjednávání o jeho propuštění pokračují. K somálským břehům míří další vojenské lodě Spojených států.

Situace se ale značně komplikuje, protože piráti se k člunu se zadržovaným kapitánem rozhodli připlout na pomoc s německou nákladní lodí, kterou unesli o víkendu. Americké námořnictvo se nicméně domnívá, že k ozbrojenému střetu nedojde a že kapitánova propuštění se podaří dosáhnout jednáním.

Piráti zadrželi Phillipse poté, co se neúspěšně pokusili unést nákladní loď Maersk Alabama pod jeho velením. Kapitán se pirátům dobrovolně nabídl, aby zajistil bezpečnost zbylých 19 členů posádky, a spustil se s nimi v záchranném člunu. Maersk Alabama, která převáží potravinovou pomoc pro Ugandu a Somálsko, je nyní pod ochranou amerického vojenského námořnictva na cestě do Keni.

/*json*/{"map":{"lat":15.3689498965,"lng":50.09765625,"zoom":4,"mapTypeId":"hybrid"},"markers":[],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/