Súdán opět pustí do země humanitární pomoc

Chartúm - Súdán dnes Spojeným státům oznámil, že do Dárfúru opět pustí část mezinárodní humanitární pomoc. Informoval o tom americký senátor John Kerry, který je na návštěvě Súdánu. Súdánský prezident Umar Hasan Ahmad Bašír na začátku března vyhostil ze země 13 mezinárodních humanitárních organizací a všem dalším nařídil, aby do jednoho roku přestaly v zemi distribuovat humanitární pomoc. Stalo se tak v reakci na rozhodnutí Mezinárodního trestního soudu, který na Bašíra vydal zatykač na základě obvinění z válečných zločinů a zločinů proti lidskosti.

„Díky jednání prezidentova zvláštního vyslance Scotta Grationa a díky ochotě zdejší vlády zahájit s námi nový dialog bude část humanitární pomoci obnovena,“ sdělil Kerry reportérům po zasedání vysokých představitelů súdánské vlády. Na konci března americký prezident Barack Obama vyslal do Chartúmu Grationa jako zvláštního vyslance, který se měl pokusit přimět súdánskou vládu k tomu, aby své rozhodnutí změnila.

V Dárfúru proti sobě od roku 2003 bojují převážně černošští povstalci a arabské milice podporované vládou v Chartúmu. Za šest let konfliktu zahynulo kolem 300 tisíc lidí a téměř tři miliony jich musely opustit své domovy. Kvůli konfliktu je v regionu podle odhadů asi 4,7 milionu lidí odkázáno na zahraniční humanitární pomoc a západní země i OSN varovaly, že rozhodnutí vykázat mezinárodní organizace může přinést katastrofu.