Kardiomessenger, mobilní zařízení, které monitoruje pacienty se srdečním zařízením, používá od roku 2005 až 650 nemocných v Česku. Institut klinické a experimentální medicíny (IKEM) ale dnes představil nový systém, který zefektivňuje monitorovací činnost. V novém systému jsou informace o pacientech organizovány do hierarchických celků a podle barevných semaforů, které se objevují u konkrétních jmen, se například pacientům s červenou přiřazuje vyšší priorita.
V systému jsou zaneseny také bližší informace o pacientovi a stavu jeho implantovaného přístroje a srdečních arytmiích, zahrnuta je i dechová frekvence nebo fyzická aktivita pacienta. Všechna tato data se shrnují do tzv. monitoru srdečního selhání, který na podkladě těchto informací hodnotí stav pacienta.
Nový systém přispěje k efektivnější reakci lékařů na momentální stav srdce
Velkou škálu informací se o nemocném mohli lékaři dozvědět pomocí dat nashromážděných v přístrojích, které ale pacienti přinesli na rutinní ambulantní vyšetření v rozmezí tří až šesti měsíců. „Pomocí nového systému máme tyto informace k dispozici okamžitě,“ uvedl kardiolog Kamil Sedláček. Přístroj zasílá data jednou denně, urgentní případy se pomocí něj však dozví lékaři hned.
Výrobce zařízení Zdeněk Nastoupil blíže popsal jeho technické parametry: „Data jsou vyslána z implantovaného stimulátoru nebo defibrilátoru bezdrátově do kardiomessengeru, ten je po jejich zpracování vyšle pomocí mobilní sítě a GPRS přenosu do serveru umístěného v Berlíně a lékař pak pomocí internetu může na tato data nahlížet.“ Informace se k lékaři dostanou do tří minut, dodal.
