Na Slunci se opět objevily skvrny doprovázené erupcí

Praha/Ondřejov - Po mnoha měsících jsou na Slunci opět skvrny doprovázené erupcí. Středně velkou skupinu skvrn vyfotografovala sonda SOHO. Slabou erupci astronomové pozorovali v pondělí 1. června. "Sluneční patrola" Astronomického ústavu v Ondřejově nyní sleduje aktivity této Zemi nejbližší hvězdy nepřetržitě 24 hodin denně. "Nejedná se o nijak závratně vysokou sluneční aktivitu, ale rozhodně je to vzruch v současném jinak velmi poklidném a dlouhém minimu jedenáctiletého cyklu sluneční činnosti," uvedl astronom Michal Sobotka.

Vzhledem k tomu, že se už od poloviny května na Slunci začaly objevovat slabé magnetické oblasti, nově pozorovaná skupina skvrn naznačuje, že nový 24. cyklus sluneční aktivity by se konečně mohl začít probouzet.

Slunce, které je už téměř rok takřka beze skvrn, je podle astronomů nejklidnější za posledních sto let. Podobně tomu bylo v roce 2008. Žádné skvrny na Slunci nebyly pozorovány 266 z 366 dnů roku. Při pátrání po roku, kdy bylo Slunce prosté skvrn ještě více, se zkušený popularizátor oboru František Martínek z České astronomické společnosti dostal až do roku 1913, kdy bylo Slunce 311 dnů beze skvrn.Klid na Slunci nastává přibližně jednou za 11 let. Jde o přirozenou součást slunečního cyklu, který objevil německý astronom Heinrich Schwabe v polovině 19. století. Sluneční skvrny působí ostrůvky lokálního magnetického pole na povrchu Slunce. Jsou zdrojem slunečních erupcí, výronů koronální hmoty a intenzivního ultrafialového záření. Na základě vyhodnocení počtu skvrn Schwabe zjistil, že maximum sluneční aktivity vždycky následoval její pokles. Takové cykly se spolehlivě opakovaly po dobu více než 200 let.

Video Rozhovor s Michalem Sobotkou ve Studiu 6
video

Rozhovor s Michalem Sobotkou ve Studiu 6

Slunce
Slunce