Ve Švédsku havaroval gripen, pilot nezraněn

Stockholm - Letoun švédského vojenského letectva Jas-39 Gripen dnes havaroval v jihošvédském kraji Blekinge. Podle švédského rozhlasu došlo k havárii krátce před druhou hodinou odpoledne, kdy se během přistávání na domovské základně stíhačka vznítila a na přistávací dráhu byla nucena dosednout "na břicho". Hořící stroj se dostal mimo dráhu, ale po chvíli byl pohotovostní službou uhašen. Pilot vyvázl nezraněn. Podle šéfa základny Matse Helgessona šlo o velmi zkušeného pilota.

„Z trupu letounu pilot vylezl sám a z místa neštěstí odešel,“ řekl k tomu tiskový mluvčí švédské armády Philip Simon. Vyvozovat z nehody jakékoliv závěry je podle něj předčasné.

/*json*/{"map":{"lat":49.8521516678,"lng":15.1831054688,"zoom":6,"mapTypeId":"roadmap"},"markers":[],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/

Při vývoji tohoto typu stíhačky došlo do roku 1993 ke dvěma nehodám. Obě vzbudily velkou pozornost, neboť se odehrály před objektivy televizních kamer. Po uvedení do provozu gripeny havarovaly třikrát: v roce 1999 nad jezerem Vänern, v roce 2005 v jižním Švédsku a v dubnu 2008 v severním Švédsku. Nikomu z pilotů se při haváriích nic nestalo.

Letouny JAS-39 Gripen je vybaveno i letectvo české armády. Má v pronájmu celkem 12 jednomístných a dva dvojmístné švédské gripeny, počet je plánovaný jen pro ochranu českého nebe a nutný výcvik.