Bundestag se dohodl na doprovodné normě k Lisabonu

Berlín - Strany v německém parlamentu se dohodly na doprovodném zákonu k Lisabonské smlouvě. Jeho schválení je podmínkou pro pokračování ratifikace. Proti byla pouze levicová Die Linke. Lisabonskou smlouvu už Bundestag schválil, chybí pod ní jen podpis prezidenta. Ratifikační proces ale pozastavil ústavní soud do doby, než se v doprovodném zákoně posílí pravomoci obou komor parlamentu ve spolurozhodování o evropských záležitostech. Normu by dolní komora měla schvalovat 8. září, horní pak o deset dní později. Politici chtějí zákon přijmout ještě před parlamentními volbami, které se budou konat koncem září.

Spolkový sněm se dnes mimořádně sešel, aby mohl návrh doprovodné normy projednat. Zákon by měl v otázkách EU posílit i pozici německé vlády. Strany velké koalice - unii křesťanských demokratů CDU/CSU a sociální demokraty SPD - podpořili i opoziční zelení a svobodní. Velká koalice se ale zatím nedokázala shodnout na tom, jestli by doprovodný zákon neměla doplnit i nějaká rezoluce.

/*json*/{"map":{"lat":52.5193023927,"lng":13.3746314049,"zoom":16,"mapTypeId":"hybrid"},"markers":[],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/