Poláci nechtějí Afghánistán – 81 procent je proti vojenské účasti

Varšava/Kábul - Plných 81 procent Poláků se v nejnovějším průzkumu veřejného mínění vyslovilo pro stažení polských vojáků z Afghánistánu. Pro jejich setrvání v zemi bylo jen 13 procent. Oznámila to dnes polská agentura PAP. V průzkumu bylo dotázáno 1000 lidí. Polsko přitom patří mezi věrné spojence Spojených států. V Afghánistánu má asi 2000 mužů.

Od roku 2002, kdy tam přišli první z nich, přišlo v boji proti talibancům o život třináct Poláků. Zatím poslední polský voják zemřel tento čtvrtek. Šlo přitom o čtvrtou polskou oběť během jednoho měsíce. Minulý měsíc velitel polských pozemních sil Waldemar Skrzypczak obvinil ministerstvo obrany, že vojáky v Afghánistánu dostatečně nevybavilo.

O nutnosti vybavení hovořil už předtím i předseda vlády Donald Tusk, a to v souvislosti s úvahami, že by polský kontingent mohl být rozšířen. „Je potřeba více vybavení, ne více vojáků,“ řekl Tusk.

Video Telefonát Miroslava Karase
video

Telefonát Miroslava Karase

Ruský velvyslanec k alianci: Další vojáky raději neposílejte

Situace v Afghánistánu se v posledních měsících eskaluje, Taliban nabývá silnějších pozic i v sousedním Pákistánu. Americký prezident Barack Obama označuje vyřešení situace v Afghánistánu za jednu z nejvýraznějších amerických zahraničněpolitických priorit. Spojené státy spolu s dalšími členskými zeměmi Severoatlantické aliance v Afghánistánu bojují téměř osm let.

Ruský velvyslanec v Kábulu Zamir Kabulov nejvyšším velitelům sil NATO také doporučil, aby do země již další vojáky neposílali. „Čím více vojáků sem nahrnete, tím větší problémy tu budete mít,“ upozornil Severoatlantickou alianci v rozhovoru pro agenturu AP Kabulov. Podotknul, že v roce 2002 bojovalo v Afghánistánu zhruba 5000 amerických vojáků a Taliban kontroloval jen malý cíp na jihovýchodě země. „Teď už Taliban bojuje i v klidných provinciích Kunduz a Baghlán s vašimi 100.000 vojáky (NATO),“ komentoval situaci Kabulov.

Polští vojáci
Polští vojáci