Vykrást banku v bolivijském Santa Cruz půjde už jen bez roušky

La Paz - Banky a spořitelny v bolivijské provincii Santa Cruz zakázaly svým klientům mít při vstupu do poboček na tváři hygienické roušky, jimiž se lidé chrání před prasečí chřipkou. Vedení společností se snaží zabránit vzrůstajícímu počtu přepadení, kdy roušky posloužily lupičům k maskování tváře a k jejich bezproblémovému splynutí s davem. Policie rozhodnutí podporuje, zdravotnické orgány už ale tolik nadšené nejsou.

Rozhodnutí bylo přijato poté, co ve čtvrtek jednu ze spořitelen za bílého dne přepadly osoby maskované rouškami. Šlo přitom o několikáté přepadení obdobným způsobem v řadě. „Rozhodli jsme, že pouze stálí zaměstnanci spořitelen a bank mohou roušky nosit, ale zákazníci již s rouškami na obličeji nesmějí vstupovat dovnitř,“ prohlásil předseda sdružení spořitelen Hoggier Hurtado.

Santa Cruz je ale epicentrem nákazy virem H1N1 v Bolívii: Ze 1500 případů je až 70 procent registrováno právě zde. Povinné odkládání roušek proto podle zdravotníků může přispět k dalšímu šíření infekce. Jiné hlasy ale upozorňují, že samo nošení roušek nijak výrazně šíření virové nákazy nezabránilo a působí spíše psychologicky.