Nová německá vláda bude sestavena do měsíce

Berlín – Vyjednávání o příští německé vládě mezi vítěznými pravicovými stranami mají být zahájena nejpozději příští týden. Podle informací německých médií o tom dnes německá kancléřka a předsedkyně Křesťanskodemokratické unie (CDU) Angela Merkelová informovala předsednictvo své strany, která v neděli vyhrála parlamentní volby.

Merkelová a předseda FDP Guido Westerwelle se mají na harmonogramu koaličních jednání dohodnout ještě dnes odpoledne v berlínském kancléřství. Podle kancléřky má být nová koalice dohodnuta do konce října.

To dnes potvrdil i generální tajemník CDU Ronald Pofalla. „Nejpozději za měsíc by měla být koaliční smlouva hotova,“ řekl funkcionář v ranním televizním rozhovoru.

Video Reportáž Hany Scharffové
video

Reportáž Hany Scharffové

Pofalla potvrdil, že navzdory mohutnému zadlužení mají být v příštích letech sníženy daně ze mzdy a z příjmu, což si ve volebních programech vytyčili oba pravděpodobní koaliční partneři.

Jednání nebudou jednoduchá

Křesťanský blok CDU/CSU chce vytvořit vládu s liberálními svobodnými demokraty (FDP), kteří v neděli díky zisku téměř 15 procent zaznamenali svůj historicky nejlepší výsledek a vykompenzovali tak i druhé nejslabší zisky konzervativců od roku 1949.


Koaliční vyjednávání by nemusela být ale jednoduchá. Bavorský premiér a předseda bavorské Křesťanskosociální unie (CSU) Horst Seehofer už kritizoval některé požadavky liberálů v sociální politice. Jako příklady uvedl sporná témata jako omezení ochrany před výpovědí a reformu zdravotnictví.

Angela Merkelová u voleb
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24