Pozornost Evropy se po referendu v Irsku obrací k Česku

Brusel – Evropa děkuje Irům za jejich ANO pro Lisabonskou smlouvu. K tomu, aby ale byla ratifikace dokumentu dokončena, zbývá podpis polského prezidenta Lecha Kazyńského a českého prezidenta Václava Klause. Kaczyński se už včera vyjádřil, že smlouvu stvrdí po oznámení výsledků referenda v Irsku. Jak to bude ale s podpisem Václava Klause, není zatím jasné. Kvůli dalšímu osudu ratifikace Lisabonské smlouvy si švédský premiér Fredrik Reinfeldt pozval na středu do Bruselu českého premiéra Jana Fischera a předsedu Evropské komise José Barrosa. Z Bruselu zároveň zaznívají hlasy, aby i Češi co nejdříve dokončili ratifikační proces.

Česko by totiž mohlo zůstat úplně poslední zemí, která dokument neratifikovala. Dosud sice chybí podpis polského prezidenta Lecha Kaczynského, ten ale včera slíbil: „Podepíšu tak rychle, jak jsem slíbil, tedy po oznámení oficiálních výsledků irského referenda.“ A to by mohlo být v pondělí nebo v úterý. 

Brusel se proto teď nervózně obrací na Česko. Kvůli ratifikaci Lisabonské smlouvy budou ve středu v Bruselu jednat předseda Evropské komise José Barosso a český premiér Jan Fischer. Na schůzku je v reakci na výsledek irského referenda pozval premiér předsedající země Švédska Fredrik Reinfeldt. „Budeme jednat o situaci a uvidíme, k jakým akcím bychom mohli přistoupit, aby se situace posunula dopředu,“ řekl Reinfeldt.

Reportáž a vstup Barbory Šámalové (zdroj: ČT24)

Podle Barrosa Klaus nakonec proti ratifikaci nebude

Rychlou ratifikaci v Česku ale komplikuje fakt, že skupina senátorů před několika dny vyzvala Ústavní soud k posouzení souladu Lisabonské smlouvy s ústavním pořádkem. Prezident Václav Klaus tak bude muset s podpisem počkat až na rozhodnutí soudu. 

José Manuel Barroso, předseda Evropské komise, dnes prohlásil, že Evropská unie musí respektovat ústavní procedury v Česku. Dodal ale, že zatím není důvod s ratifikací otálet. 

José Manuel Barroso přiznal také novinářům, že s Klausem o Lisabonské smlouvě hovořil naposledy na summitu EU-Rusko v Chabarovsku. „Já jsem se ho ptal naprosto upřímně na tuto věc. Jediné, co mi odpověděl, bylo, že na konci proti ratifikaci nebude,“ řekl Barroso. Podle něj Klaus smlouvu podepíše i z toho důvodu, že byl do své funkce zvolen českým parlamentem, který smlouvu odsouhlasil.

Reakce Evropy: 

Nicolas Sarkozy: „Toto hlasování je velikým zadostiučiněním pro všechny Evropany. Umožňuje překonat rozhodující etapu k tomu, aby Lisabonská smlouva vstoupila v platnost.“

Angela Merkelová: „Chtěla bych irským občanům a mému kolegovi Brianu Cowenovi k výsledku referenda pogratulovat. Je to důležitý krok k platné Lisabonské smlouvě a mohu říct, že Německo je v Den německé jednoty z výsledku referenda velmi šťastné.“ 


Reakce Bruselu:

Socialistický europoslanec Jo Leinen o Klausovi: „Nemá žádnou legitimitu blokovat politickou vůli dalších 26 států zajistit EU lepší politiky a silnější instituce.“

Místopředsedové zelených v EP Rebecca Harmsová a Daniel Cohn-Bendit: „Jen český prezident Václav Klaus vytrvává v blokování tohoto procesu. Evropa na něj nyní musí vyvinout tlak, aby se vzdal své nepoctivé politiky obstrukce, která může stát Čechy jejich komisaře v nové komisi.“

Šéf lidovecké frakce v EP Joseph Daul: „Vyzývám Polsko a Českou republiku, aby bez odkladu ratifikovaly.“

Šéf Evropského parlamentu Jerzy Buzek: „Silně vítám výsledek irského referenda. Irský lid ukázal, že je opravdu oddán evropskému projektu.“

Šéf liberálů v EP Guy Verhofstadt: „Nyní je čas dovést tento proces ke konci… Očekávám teď, že každý dostojí své odpovědnosti, takže Lisabonská smlouva bude moci vstoupit v platnost co nejdříve.“

Vydáno pod