Nejméně 17 mrtvých při atentátu v Kábulu

Kábul - Nejméně 17 mrtvých a na sedm desítek zraněných si vyžádala silná exploze, která ráno otřásla centrem afghánského hlavního města Kábulu. Podle agenturních zpráv byla výbušnina ukryta ve vozidle a odpálil ji sebevražedný útočník v blízkosti indického velvyslanectví a sídla ministerstva vnitra. Většinu obětí tvoří civilisté, mezi zraněnými jsou i příslušníci afghánských bezpečnostních sil. Terčem útoku bylo údajně indické velvyslanectví. Na místě jsou poničené dva automobily, jeden z nich nesl označení Organizace spojených národů. Exploze zničila výlohy okolních obchodů. K odpovědnosti za atentát se zatím nikdo nepřihlásil.

Okolí indické ambasády bylo loni v červenci dějištěm nejkrvavějšího povstaleckého útoku v hlavním městě od začátku osmiletého válečného konfliktu. Sebevražedný atentátník, který se tehdy odpálil ve voze, zabil 58 lidí včetně dvou výše postavených indických diplomatů. Exploze zranila dalších 141 osob.

V Kábulu nedávno několikrát zaútočili sebevražední atentátníci, ve městě vybuchla řada náloží. Cílem útoků jsou obvykle zahraniční vojenské síly nebo budovy afghánských úřadů. Oběťmi atentátů bývají ale i místní podnikatelé a civilisté. V polovině září útočník v autě napěchovaném výbušninami najel do obrněných vozidel italských jednotek, které byly součástí konvoje mířícího na letiště. Zahynulo šest italských vojáků a deset afghánských civilistů.

Video Dvanáct mrtvých při útoku v Afghánistánu
video

Dvanáct mrtvých při útoku v Afghánistánu

Spojenecké jednotky zaznamenaly letos zatím největší počet obětí

Násilí v Afghánistánu letos dosáhlo nejhorší úrovně, povstalci z radikálního islámského hnutí Taliban útočí také na místa, která byla doposud považována za bezpečná. Letos spojenecké jednotky v čele s USA, které se v zemi snaží obnovit pořádek, zaznamenaly zatím největší počet obětí. Americký prezident Barack Obama se v současné době rozhoduje, zda do země k posílení bezpečnosti vyšle dalších 40 tisíc vojáků. Nyní zde slouží 100 tisíc příslušníků armád západních států, dvě třetiny z nich jsou Američané.