OSN má nový recept na somálské piráty

Washington - Rada bezpečnosti OSN přijala jednomyslně rezoluci, díky které bude snazší stíhat piráty u somálského pobřeží. Informoval o tom server BBC. Rezoluce, kterou navrhlo Rusko, vyzývá světové státy, aby pirátství chápaly jako trestný čin, a zpřísnily tak jeho trestání. Generální tajemník OSN Pan Ki-mun má navíc do tří měsíců předložit návrh na zlepšení trestního stíhání pirátů.

„Rada bezpečnosti vyslala důležité politické poselství, že mezinárodní společenství je připravené efektivně bojovat s bezprávím,“ okomentoval to zástupce Ruska v RB OSN Vitalij Čurkin.   

Současná praxe totiž pirátům spíš nahrává. Když je mezinárodní hlídky v Indickém oceánu zatknou, předají je do Keni nebo na Seychely. Tam se ale kvůli přetíženému systému soudnictví někteří rovnou dostanou na svobodu. Těch, kteří skončí před soudem na Západě, třeba ve Spojených státech, je minimum. 

Video OSN má recept na piráty
video

OSN má recept na piráty

Zástupce Ugandy v RB OSN Ruhakana Rugunda navíc poznamenává: „Pirátství je mezinárodní problém a musíme se v jeho potírání sjednotit. Důležité je ale také bojovat s jeho příčinou – s nestabilitou samotného Somálska.“ Somálská vláda už 20 let v podstatě neexistuje, bojují proti ní milice al-Šabáb napojené na al-Káidu. Ty piráty zatím tolerovaly, teď se ale pustily i do nich, piráti jim totiž odmítli nadále odevzdávat část zisku.