Odhady: Poláky čeká 2. kolo voleb, postoupit by měli Komorowski a Kaczyński

Varšava – Jméno nového polského prezidenta se Poláci dozví až za čtrnáct dní. V dnešních předčasných prezidentských volbách, které měly stanovit nástupce tragicky zesnulého prezidenta Lecha Kaczyńského, nezískal podle průzkumů žádný z kandidátů většinu platných hlasů. Největší favorit těchto voleb Bronislaw Komorowski z liberální Občanské platformy premiéra Donalda Tuska získal podle průzkumu institutu TNS OBOP jednačtyřicet procent hlasů. Jeho největší soupeř Jaroslaw Kaczyński získal 32,8 procenta. Konečné výsledky voleb budou známy zřejmě až v pondělí a druhé kolo voleb tak zřejmě bude za 14 dní.

Druhé kolo prezidentských se bude konat za dva týdny. Volby tak dopadly podle předpokladů, neboť zvolení v prvním kole se nečekalo, stejně tak se očekávalo, že do druhého kola postoupí právě oba favorité, Komorowski a Kazcyński. Třetí místo obsadil předseda Svazu demokratické levice Grzegorz Napieralski, kterého podpořilo kolem 12 až 13 procent voličů.

Polsko čeká pravděpodobně další dva týdny volební kampaně

Video Telefonát Miroslava Karase
video

Telefonát Miroslava Karase

Jaroslaw Kaczyński

„Musíme vyhrát pro Polsko, pro demokracii.“

Podle průzkumů jiných agentur, které se tázaly voličů odcházejících z volebních místností, získal Komorowski 46,2 procenta hlasů, respektive 45,7 procenta a Kaczyński 32,8 procenta, respektive 33,2 procenta hlasů. Pokud to skutečně dopadne takto, čekají Polsko další dva týdny volební kampaně a štáby Komorowského a Kaczyńského intenzivní vyjednávání o podpoře především se šéfem Svazu demokratické levice Grzegorzem Napieralským. 

Podle průzkumu by se za dva týdny stal prezidentem Komorowski

Podle večerního průzkumu televize TVN24 by za dva týdny hlasovalo pro Komorowského 53 procent voličů, pro Kaczyńského 39 procent. Vyplývá z něj tedy, že většina voličů Napieralského by podpořila maršálka Sejmu Komorowského. „Ve fotbale je nejtěžší hra v prodloužení,“ řekl o perspektivě druhého kola voleb Komorowski. Bude prý bojovat o hlasy všech, protože v druhém kole se může ukázat, že „každý má váhu zlata“.

Druhé kolo prezidentských voleb, tedy spíše jejich termín, ale hraje proti Občanské platformě a jejímu kandidátovi. Voliči této strany jsou totiž zpravidla vzdělanější a bohatší lidé z větších měst, kteří mohou během příštích dnů odjet na dovolenou. Kaczyńského Právo a spravedlnost (PiS) podporují spíše starší a chudší lidé z venkova.

Volební účast poznamenaly nedávné povodně

Hlasovat dnes podle odhadů přišlo přes 50 procent ze 30,5 milionu oprávněných voličů. Volby poznamenaly nedávné povodně, které zpustošily několik měst a vesnic a vyžádaly si více než 20 lidských životů. „Místní mají dále plné ruce práce při úklidu domů,“ řekl dnes ráno agentuře PAP Maciej Koloczek, místostarosta města Czechowice-Dziedzice ležící ve Slezsku nedaleko českých hranic. Nakonec se ale hlasování obešlo bez větších komplikací.

V Polsku drží v rukou reálnou moc vláda, prezident ale může vetovat návrhy zákonů. Hlava státu má také vliv i na zahraniční politiku země. Tuskova vláda a prezident Kaczyński se tak například nemohli dohodnout na tom, kdo z nich má zastupovat Polsko na summitech Evropské unie.