Santosův soupeř, bývalý starosta kolumbijské metropole Bogoty Antanas Mockus, získal 27 procent hlasů. Více než tři procenta připadají na takzvané protestní hlasy, jež odevzdali voliči na znamení nespokojenosti s žádným z kandidátů.
Hlasování provázela přísná bezpečnostní opatření. V ulicích bylo mobilizováno na 350 tisíc policistů a vojáků, jejichž úkolem bylo odvrátit případné hrozby atentátů povstaleckých Revolučních ozbrojených sil Kolumbie (FARC).

Bývalý velvyslanec Mnislav Zelený ve Studiu ČT24
Bývalý velvyslanec Mnislav Zelený ve Studiu ČT24
s 14:15, 21.06.2010
Kolumbie má nového prezidenta
Nový kolumbijský prezident Juan Manuel Santos:
„Čas pro teroristy ze skupiny FARC vypršel. Říkám to jim i celému světu.“
Na severovýchodě země se jeden atentát odehrál - sedm policistů zahynulo, když při průjezdu nákladního vozidla s policejní hlídkou explodovala nálož nastražená na silnici. K útoku se sice nikdo nepřihlásil, ale podezření padá na levicové povstalce.
Právě bezpečnost v jihoamerické zemi byla hlavním tématem voleb. Santos chce navázat na bezpečnostní politiku dosavadního prezidenta Álvara Uribeho a zaměřit se na boj proti levicovým povstalcům, zatímco Mockus si kladl jako priority boj proti korupci a násilí, a to spíše formou smiřování s krajní levicí. Většina Kolumbijců ale podle AP oceňuje více Uribeho úspěchy proti povstalcům, proto dostal přednost Santos.
Ovšem nový prezident se bude muset vypořádat například i s vysokou nezaměstnaností či složitými vztahy se sousední Venezuelou, jejíž prezident Hugo Chávez s Kolumbií přetrhal obchodní svazky a nevraživě pohlíží i na její úzké vztahy se Spojenými státy.