Při pumovém útoku v Istanbulu zahynulo pět lidí

Istanbul – Pět mrtvých a dvanáct zraněných si vyžádal dnešní pumový útok na autobus s vojáky a jejich rodinami v Turecku. Na dálku odpálená nálož vybuchla ráno u komplexu kasáren v Istanbulu při průjezdu autobusu v předměstské čtvrti Halkali v evropské části města. Mezi mrtvými jsou čtyři členové armády a sedmnáctiletá dcera jednoho z vojáků. K atentátu se přihlásila radikální skupina Sokoli osvobození Kurdistánu (TAK), napojená na zakázanou separatistickou Stranu kurdských pracujících (PKK). Úřady zareagovaly posílením bezpečnostních opatření v celé zemi.

K atentátu došlo den poté, co turecké ozbrojené síly začaly rozmísťovat početný kontingent vojáků a elitních jednotek podél hranic s Irákem v důsledku zesílených bojů mezi tureckými vládními jednotkami a ozbrojenci z PKK. Ti o víkendu zabili 11 vojáků a pohrozili atentáty ve všech městech Turecka.

Kurdští separatisté bojují od roku 1984 za samostatný stát na jihovýchodě Turecka obývaném převážně etnickými Kurdy. Za tu dobu v bojích zahynulo přes 40 tisíc lidí.

Odpovědnost za atentát přijala na svých internetových stránkách skupina Sokoli osvobození Kurdistánu (TAK), která akci označila za „odvetu za útoky turecké armády a za nespravedlivou válku vedenou proti Kurdům“. Zároveň varovala, že další násilné činy budou následovat.

Turecké úřady okamžitě zpřísnily bezpečnostní opatření po celé zemi v obavách, aby kurdští rebelové neprovedli nové útoky v turistických letoviscích a ve velkých městech, jako tomu bylo v minulosti.

/*json*/{"map":{"lat":41.0258878902,"lng":28.7677001953,"zoom":13,"mapTypeId":"hybrid"},"markers":[],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/

Bombový útok zažil Istanbul tento měsíc už podruhé. Na dálku odpálená nálož vybuchla 8. června při průjezdu policejního autobusu, zraněno bylo 15 lidí. Útok byl proveden navzdory mimořádným bezpečnostním opatřením kvůli mezinárodnímu summitu, který v té době město hostilo.