Před afghánskými volbami roste napětí v zemi

Kábul - Nejméně 19 lidí bylo v noci na dnešek uneseno na severu a východě Afghánistánu, kde se v sobotu budou konat parlamentní volby. Jde o místního volebního kandidáta, deset straníků jiného politického činitele, který rovněž usiluje o zvolení, a osm členů volební komise. Osmnáct lidí bylo uneseno do míst kontrolovaných povstalci Tálibánu. V provincii Laghmán zmizel kandidát na funkci poslance Abdul Rahmán Haját, k jeho únosu se přiznal Tálibán.

Ve volbách se 2 500 kandidátů bude ucházet o 249 poslaneckých mandátů. Předvolební situace je ale napjatá a policie zpřísnila v zemi bezpečnostní opatření poté, co Tálibán pohrozil, že bude usilovat o narušení voleb. Jeho hlavními cíli jsou přitom bezpečnostní jednotky a personál obsluhující volební místnosti. Tálibán také opakovaně vyzval místní obyvatele, aby volby bojkotovali. Kvůli bezpečnosti v řadě hlasovacích místností nebudou nezávislí pozorovatelé. To zvyšuje riziko podvodů a hromadí se i stížnosti na už skončenou kampaň. Nadace pro svobodné a spravedlivé volby uvedla, že ví o víc než 50 případech, kdy došlo k porušení pravidel; 310 z nich bylo ze strany vládních úřadů, které podporovaly konkrétní kandidáty.

Fazíl Ahmad Manawí, předseda Nezávislé volební komise:

„Bezpečnost je hlavní problém. Kdybyste se mě zeptali, co je druhý největší problém, řeknu, že bezpečnost, všechno ostatní se dá vyřešit.“

Video Afghánistán se připravuje na volby
video

Afghánistán se připravuje na volby

Policie znásobila počet kontrolních stanovišť v celé zemi. Na bezpečnost těsně před volbami i během nich dohlíží kolem 280 000 afghánských policistů a vojáků, jimž poskytuje podporu 150 000 příslušníků zahraničních jednotek. Afghánské úřady již dříve oznámily, že nejméně 1 019 z 6 835 hlasovacích místností, zejména na jihu a východě země, bude muset zůstat z bezpečnostních důvodů uzavřeno.

Podle Gatese americká strategie v Afghánistánu funguje

Podle amerického ministra obrany Roberta Gatese má afghánské ministerstvo obrany „kompetentní“ plán, jak volby zabezpečit. V případě potřeby však jednotky USA budou vypomáhat.

Podle Gatese se také zvyšuje počet důkazů, že strategie vlády prezidenta Baracka Obamy v Afghánistánu funguje. Gates své tvrzení zakládá na zprávách nového velitele USA a NATO v Afghánistánu a také na svých osobních dojmech z nedávné cesty do této středoasijské země. Gatesovo pozitivní hodnocení afghánské války přichází v době, kdy americká vláda čelí vzrůstající skepsi vůči vývoji války a také zkorumpovaným afghánským politikům v Kábulu.

Přes celkový optimismus upozornil i Gates, že Spojené státy neudělají v Afghánistánu tu chybu, aby příliš brzy hovořily o úspěchu. „Většina z nás se snaží být spíše opatrná, kvůli předchozím zkušenostem, zvláště z Iráku, kde byli lidé možná příliš optimističtí a v každém případě byli příliš optimističtí předčasně.“

Ve volbách kandiduje sprinterka, zpěváci i herci

V sobotních volbách se o místa v parlamentu bude ucházet i několik zajímavých osobností: Robina Džalálíová je bývalá olympijská sprinterka, Zabiulláh Džavanmard zase popová legenda známá jako afghánský Elvis a Farída Taranaová je vítězkou afghánské televizní pěvecké soutěže. Afghánské celebrity, mezi nimiž je také jeden komik, pár sportovců včetně kulturistického šampiona Chvadže Farída Siddikího, i filmové hvězdy, mají každopádně vzhledem ke své popularitě velkou šanci ve volbách uspět.

Lidovou radu, Vulusi džirgu, tvořili doposud převážně muži s dlouhými plnovousy v turbanech, kteří podle kritiků svá místa dostali jako odměnu za loajalitu k prezidentovi Hamídu Karzáímu. I proto se mnozí domnívají, že je načase, aby v zemi s tak mladou populací, jako má Afghánistán, zavál čerstvý vítr. Houf mladých kandidátů má ale i své odpůrce, kteří předpovídají, že řada z těchto uchazečů získá mandáty jen proto, že je voliči znají z plakátů a z televize. Další nespokojenci tvrdí, že jako seriózní zákonodárci nemají mladí co nabídnout a budou hrát jen roli oportunistů.

Mluvčí Tálibánu:

„Všechny cesty vedoucí k volebním místnostem budou napadeny a bezpečnostní síly a osoby pracující na organizování voleb budou našimi prvními terči.“

Jděte volit, vyzývá Afghánce Karzáí

Afghánský prezident Hamíd Karzáí dnes přiznal, že očekává, že se během parlamentních voleb v sobotu vyskytnou určité neregulérnosti. Přesto svoje krajany vyzval, aby se hlasování zúčastnili, a to navzdory výhrůžkám Tálibánu. Jeho příslušníky přitom vybídl k účasti také. Podle zvláštního zástupce OSN v Afghánistánu Staffana de Mistury nebudou volby bezchybné. S ohledem na opatření, jež afghánská vláda přijala, ale vyslovil názor, že budou úspěšnější než ty loňské prezidentské, které provázely rozsáhlé podvody.