Mnichovem teče pivo, ale tentokrát bez cigaret

Mnichov - Bavorská metropole Mnichov se od dnešního dne opět stane městem piva. Po následující dva týdny projdou městem snad všichni milovníci piva a dobrého jídla a již po 177. se tak otevírají brány proslulého Oktoberfestu. Navzdory tomuto nekulatému číslu je letošní ročník jubilejní - koná se totiž 200 let od svatební veselice bavorského korunního prince, která zahájila tradici této největší pivní slavnosti na světě. Pivařský svátek  odstartoval v pravé poledne  ve stanu Schottenhamel mnichovský primátor Christian Ude tradičním naražením prvního sudu a zvoláním „O'zapft is!“ (Je naraženo!).

Podobně jako v předchozích dvou letech mu letos k naražení sudu stačily jen dvě rány. Projevily se tak Udeho zkušenosti, vždyť jako nejvyšší představitel radnice Oktoberfest zahajuje už od roku 1993. Jako první se z napěněného tupláku podle tradice napil bavorský premiér Horst Seehofer.

Pak už se mohly naplno roztočit pípy ve 14 velkokapacitních a 15 menších stanech a sličné šenkýřky v bavorských krojích dirndlech začaly roznášet mázy piv a tácy obtěžkané místními kulinářskými specialitami. Dostat se do jednoho z těchto stanů byl ale díky množství účastníků nadlidský výkon.

Video Reportáž Evy Pláničkové
video

Reportáž Evy Pláničkové

Dvousetletý Oktoberfest ctí i další tradice, mezi které o úvodním víkendu patří sobotní průvod bavorských hostinských a sládků na Tereziánskou louku před prvním naražením nebo nedělní defilé bavorských krojů městem. Už den před zahájením mnichovského pivního svátku otevře své brány historický Oktoberfest, kde budou návštěvníci moct vyzkoušet, jak ho slavili jejich předci před dvěma staletími. V jeho rámci se uskuteční i koňský dostih, kterým 17. října 1810 vyvrcholil historicky první Oktoberfest.

Na Oktoberfestu se můžete třeba i otočit.

A jak vlastně pivní slavnosti začaly?

Po sňatku Ludvíka Bavorského s princeznou Terezou Sasko-Hildburghausenskou v říjnu 1810 se ve městě konala slavnost s koňským dostihem. Podzimní lidové veselí se Mnichovanům tak zalíbilo, že ho začali pořádat pravidelně. Ačkoli se jeho termín kvůli lepšímu počasí záhy posunul na září, název Oktoberfest, čili říjnová slavnost, si udrželo dodnes. Kvůli válkám, epidemiím cholery a ekonomické krizi ve 20. letech minulého století se nekonalo 24 ročníků nebo byly nahrazeny skromnějším Herbstfestem (podzimní slavností).


Od dob svého vzniku se Oktoberfest proměnil v masovou komerční akci, kterou si každoročně nenechá ujít přes šest milionů Němců a zahraničních turistů. Stejný počet návštěvníků i litrů vypitých piv očekávají pořadatelé na mnichovské Tereziánské louce také letos. A to i navzdory faktu, že cena piva je oproti loňsku opět o něco vyšší - jeden máz bude stát od 8,30 do 8,90 eur (204 až 219 Kč).

Letos si u piva nezapálíte

A navíc letošní ročník je premiérově celý nekuřácký. To má na svědomí nový protikuřácký zákon, který si obyvatelé Bavorska letos odhlasovali v referendu a který od srpna zakazuje zapálit si cigaretu ve všech bavorských restauračních zařízeních, pivní stany na Oktoberfestu nevyjímaje. Jeden z pivovarů na to zareagoval dodatečným vybudováním kuřáckých balkonů na svém stanu, kam si budou moct milovníci tabáku odskočit. Kdo si zapálí uvnitř, riskuje, že už nedostane další pivo. Někteří provozovatelé dokonce pohrozili, že za kouření byť jediného člověka bude pykat celý stůl, u kterého bude sedět, odepřou mu totiž obsluhu. Žádných jiných sankcí se ale neovladatelní kuřáci bát nemusejí.

Vedle pestré nabídky bavorských zlatavých moků, čepovaných do tradičních litrových tupláků, si budou návštěvníci moct do 4. října každý den od 10:00 do 23:30 (o víkendech už od 09:00) pochutnávat na pečených a rožněných masových specialitách, křupavých preclících nebo sladkostech z perníku.

Mnichov chystá během Oktorberfestu přísná bezpečnostní opatření

Na bezpečnost návštěvníků pivního svátku bude v areálu dohlížet 300 policistů a 17 videokamer. V jeho okolí se pak bude do 4. října pohybovat dalších 200 mužů a žen zákona. V blízkosti konání Oktoberfestu čeká na řidiče také množství uzavírek a dopravních omezení. Policie navíc chystá kontroly řidičů, které budou probíhat po celém Mnichově a jeho okolí. Naopak neplánuje žádné speciální kontroly na dodržování zákazu kouření v pivních stanech, které bude mít na starosti ostraha každého objektu.

Hlavní bezpečnostní obavy mnichovské policie vzbuzují kapsáři, kteří se na tuto masovou akci sjíždějí nejen z celého Německa, ale i z okolních států a z východní Evropy. Loni jich bavorští policisté na Tereziánské louce zadrželi 85. Při odhalování „chmatáků“ jim letos pomohou kolegové ze Švýcarska, Belgie, Rakouska, Berlína a Hamburku. Pod zvýšeným dohledem prý budou i linky městské dráhy S-Bahn a vlaková nádraží.

Tradiční mázy pro letošní Oktoberfest
Tradiční mázy pro letošní Oktoberfest
Více fotek
  • Tradiční mázy pro letošní Oktoberfest zdroj: www.oktoberfest.de http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/20/1955/195403.jpg
  • Edmund Stoiber s manželkou na Oktoberfestu zdroj: www.oktoberfest.de http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/20/1955/195409.jpg
  • Oktoberfest v plném proudu zdroj: www.oktoberfest.de http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/20/1955/195406.jpg
  • Oktoberfest v plném proudu autor: ČT24, zdroj: www.oktoberfest.de http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/20/1955/195408.jpg