Íránci zadrželi představitele opozice Ebráhíma Jazdího

Teherán - Íránská policie znovu zatkla jednoho z představitelů opozice Ebráhíma Jazdího. Zadržela ho spolu s dalšími členy zakázaného Osvobozenecké hnutí. Jazdí byl ministrem zahraničí první íránské vlády, která vznikla po islámské revoluci v roce 1979. Zadržen byl dvakrát už loni, když opozice pořádala protesty po sporných prezidentských volbách.

Jazdí byl prvním ministrem zahraničí íránské vlády, která vznikla po islámské revoluci z roku 1979. Patří ke známým postavám íránské opozice, ale nemá dostatečný vliv na to, aby zasáhl nejvyšší patra politiky. Íránská opozice loni zorganizovala největší protesty od roku 1979. Reagovala jimi na prezidentské volby, jejichž výsledek dodnes neuznala, protože je podle ní podvodný. Ve volbách obhájil druhý mandát Mahmúd Ahmadínežád.

Při demonstracích bylo zatčeno několik set lidí a asi stovka byla postavena před soud. Víc než 80 z nich bylo odsouzeno k trestům v délce od šesti měsíců do 15 let. Deset lidí dostalo tresty smrti, ale všichni se proti rozsudku odvolali. Tento týden íránské sdělovací prostředky informovaly o rozhodnutí soudu zrušit dvě z nejvlivnějších reformátorských stran.