Chirac Alzheimera nemá, zdravotní problémy ano

Paříž - Žena bývalého francouzského prezidenta Jacquese Chiraca popřela informace tisku, že manžel trpí Alzheimerovou chorobou. Nic tak zřejmě nebrání tomu, aby v březnu stanul před soudem kvůli obvinění ze zneužití pravomoci a zpronevěry veřejných financí. Bernadette Chiracová dnes ujistila, že její manžel k soudu půjde. Zprávy o jeho Alzheimerově chorobě popřela, nicméně připustila, že 78letý exprezident některé její projevy má: problémy s chůzí a sluchem, někdy i s pamětí. Pokud se proces uskuteční, bude Chirac první prezident francouzské páté republiky nastolené v roce 1958, který stane před soudem.

Zprávu o Chiracově nemoci přinesl v neděli francouzský týdeník Journal du dimanche. Spekulace o jeho zdraví oživilo nedávné oznámení, že bývalá hlava státu z let 1995 až 2007 má od 7. března do 8. dubna čelit u pařížského soudu obvinění ze zneužití pravomoci a zpronevěry veřejných financí. Aféra se provalila v době, kdy už byl Chirac prezidentem a před soudem ho tehdy chránila imunita.

Bernadette Chiracová ujišťuje, že manžel k soudu půjde:

„Vždy říkal, že chce, aby se s ním zacházelo jako s každou jinou osobou podléhající právu. Řekl, že na svůj proces půjde, a udělá to.“

Chirac je podezřelý, že umožnil na pařížské radnici v době, kdy stál v jejím čele, fiktivně zaměstnávat lidi, kteří ve skutečnosti pracovali pro jeho politickou stranu. Starostou byl od roku 1977 do roku 1995. Hrozí mu až desetileté vězení a pokuta až 150 000 eur (3,6 milionu korun). Bývalý pravicový prezident obvinění popírá a říká, že v dané době nebyla ve Francii stanovena jasná pravidla pro financování politických stran.

V aféře byla řada osobností již souzena. Bývalý premiér a Chiracův zástupce na radnici Alain Juppé byl odsouzen k podmínečnému trestu 14 měsíců vězení a ročnímu zákazu výkonu veřejné funkce.