Masovým demonstracím se Berlusconiho příznivci jen smějí

Řím - Desítky tisíc žen dnes ve 230 italských městech demonstrovaly proti Silviu Berlusconimu. Požadovaly demisi předsedy vlády, který se zapletl do sexuálního skandálu. Ženy rovněž chtějí, aby se přestala špinit jejich pověst v médiích a v politice. Mnoha protestů se zúčastnili i muži, kteří tak vyjadřovali ženám podporu. Solidární demonstrace se konaly i mimo Itálii, například v Tokiu či v Paříži. Berlusconiho příznivci nalezli pro demonstrantky jen slova posměchu.

Podle organizátorů demonstrací se protestního pochodu v Neapoli zúčastnilo až 100 tisíc lidí, demonstrace v Palermu 10 tisíc lidí. Demonstrovalo se i v Římě, kde se pochodu zúčastnily některé známé umělkyně a političky. V Neapoli přišla demonstrující podpořit starostka města Rosa Russová-Iervolinová.

Italky protestovaly proti image, který o nich kvůli Berlusconiho skandálům a jeho údajně pohrdavému přístupu k ženám vzniká. Chtěly poukázat na to, že žena může být úspěšná nikoli díky placenému sexu, ale díky svým schopnostem a vzdělání. Více než 100 tisíc dívek a žen podepsalo manifest proti špinění ženské pověsti v médiích a v politice.

Berlusconiho příznivci se demonstracím vysmívali. Ministryně školství Maria Stella Gelminiová dnes označila protestující ženy za „levicové snobky“.

Milánská prokuratura v těchto dnech vyšetřuje premiéra kvůli tak zvané aféře Rubygate. Berlusconi je podezřelý z placeného intimního styku s dívkou Ruby v době, kdy byla ještě nezletilá, a je vyšetřován i kvůli údajnému zneužití svého postavení. Premiér i Ruby popírají, že by spolu měli intimní styk.