John Stetson dal kovbojům klobouk

Praha - Ukázal kovbojům a zlatokopům, čím vším lze nalít vodu do kotlíku, a vyhrál. Jeho klobouk, který to dokázal, se stal ikonou Divokého západu. A o kom že to je řeč? John Batterson Stetson, průmyslník, jehož zboží se stalo symbolem zlaté éry pistolníků stejně jako výrobky Samuela Colta. V Coloradu mezi zlatokopy a dobrodruhy se ocitl vlastně omylem – nešel tam hledat zlato, ale poslal ho tam lékař kvůli jeho špatnému zdravotnímu stavu. A osud mu sice žádné zlaté štěstí nepřál, ale proslavil se a zbohatl úplně jinak – kloboukem do nepohody.

Stetsonova novinka měla velké porodní bolesti - prosadit se v drsném světě praktických mužů, které víc než krása jejich zevnějšku zajímalo, zda se dá do hučky na hlavě otřít pusa od fazolí. A to se do páchnoucích kožešin z mývala, které v oné době letěly nejvíc, dala. 

Tehdejší modely měly řadu chyb - promokly, dlouho schly a v létě v nich bylo vedro. Proto John vzal bobří kožešiny a vařením, ochlazováním, sušením i hnětením z nich vypracoval voděodolný materiál. A z něj si ušil nezvykle velký klobouk. A jak vypadal? Patnáct centimetrů do výšky nebylo jen pro parádu – tento prostor udržoval v zimě teplo, v létě naopak bránil zapaření. Střecha nepromokavého klobouku chránila před kapkami deště, ale i před slunečními paprsky. A pro místní ostré hochy to nejdůležitější - bez problémů jste v něm donesli do tábora vodu z potoka a rozfoukali s ním oheň. 

A právě proto slavil úspěch. Ale když Stetson svůj prototyp prodával za zlatý kamínek v hodnotě pěti dolarů jednomu z drsných chlapíků, netušil, že se široký klobouk do jeho života ještě vrátí. Poté, co opustil Divoký západ, se ve Philadelphii pokoušel rozjet výrobu klobouků podle módy z východního pobřeží. Neúspěšně, neprorazil. A tak se nakonec vrátil ke svému zápaďáckému klobouku a našel pro svůj produkt i příhodnou společenskou třídu: kovbojové. Sebranka lidí ze všech koutů světa, bez tradic bude jistě snadným terčem praktického doplňku, který jí dá kolektivní, svébytnou identitu. A tak vznikl klobouk s názvem „Boss of the Plains.“ (Šéf plání). Zadlužil se a riskoval, ale vyhrál – své stetsony prodával za deset, dvacet i víc dolarů, což byla v oné době pěkná suma, ale vydržel ale déle než život jeho majitele. 

Sláva širáku stoupala a Stetsonova firma rostla. Když 18. února 1906 John Stetson zemřel, vyráběla jeho firma dva miliony kusů ročně a měla hodnotu sedmi milionů dolarů. Továrna v Philadelphii vyráběla Šéfa plání i další modely až do roku 1970, poté práva na jejich produkci koupila jiná značka. 

Kovbojský širák, který poprvé vyrobil John Batterson Stetson v roce 1865, zůstal do dneška téměř nezměněn. Proslavily jej legendy Divokého západu - slavní pistolníci Calamity Jane či Buffalo Bill, stejně jako pozdější filmy s kovbojskou tematikou. I dnes si jej na hlavu radostně narážejí nejrůznější celebrity - pravý texaský stetson má v držení i český prezident Václav Klaus, dostal ho v roce 2007 od bývalého amerického prezidenta George Bushe při své návštěvě v USA.

  • John Batterson Stetson zdroj: www.findagrave.com http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/24/2331/233097.jpg
  • Buffalo Bill zdroj: Getty Images http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/24/2331/233099.jpg

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Ruský útok zničil byt výtvarníka, jehož dílo znalo každé sovětské dítě

V jednom z kyjevských bytů po nedávném ruském útoku shořely originály, podle kterých vznikla slavná animovaná sága o kozácích výtvarníka Eduarda Kiriče. Na jeho pohádkách vyrostlo každé sovětské dítě – jak ruské, tak ukrajinské. S umělcem natáčela zpravodajka ČT Darja Stomatová.
před 3 hhodinami

Po záplavách v Jižní Koreji přibývají oběti

Na sedmnáct vzrostl v Jižní Koreji počet obětí silných dešťů, záplav a sesuvů půdy, které tuto asijskou zemi sužují od středy. Předchozí bilance činila čtrnáct mrtvých. Po dalších jedenácti lidech se stále pátrá, mrtvých proto může přibývat, napsala agentura AFP.
včeraAktualizovánopřed 3 hhodinami

Potopení lodi ve Vietnamu nepřežilo nejméně 35 lidí

Na pětatřicet obětí snížily vietnamské úřady původně odhadovanou vyšší bilanci sobotního ztroskotání výletní lodi v zátoce Ha Long. Potápěči vrak vyzvedli, pátrají po čtyřech pohřešovaných. Deset lidí se zachránilo. Všichni na palubě byli Vietnamci.
včeraAktualizovánopřed 3 hhodinami

Čína dává miliardy do vývoje AI, aby dostihla USA

Čína investuje miliardy dolarů, aby se stala supervelmocí v umělé inteligenci. Jejím cílem je zúžit technologickou propast a vyrovnat se společnostem ve Spojených státech. Firmy DeepSeek a Alibaba už patří ke světovým špičkám a kromě toho vzniká řada start-upů. Pekingu ve vývoji pomáhá i přístup k obrovskému množství dat uživatelů internetu.
před 5 hhodinami

Kábul může jako první metropole světa přijít o vodu, píše CNN

Afghánská metropole by se mohla brzy stát vůbec prvním moderním hlavním městem, které se ocitne bez vody. Píše to americká stanice CNN. Podle expertů je na vině nárůst populace, změny klimatu i plýtvání. Hladina podzemní vody v Kábulu už klesla o desítky metrů. Podle nevládní organizace Mercy Corps by krize mohla vést k ekonomickému kolapsu.
před 8 hhodinami

Izrael chystá první pozemní operaci v centrální Gaze

Izraelská armáda (IDF) se poprvé od začátku stávajícího konfliktu s Hamásem chystá spustit pozemní operaci v centrální části Pásma Gazy. Jeruzalém vyzval Palestince z oblasti Dajr al-Balah k evakuaci do humanitární zóny na jihu enklávy, píše list The Times of Israel (ToI). Úřady v Gaze ovládané Hamásem oznámily, že v neděli při izraelské střelbě zemřelo dalších 73 Palestinců při čekání na humanitární pomoc. Tvrzení nelze nezávisle ověřit.
včeraAktualizovánopřed 9 hhodinami

Poničené budovy a dopravní chaos. Ukrajina udeřila na Moskvu

Ukrajinské dronové útoky na Moskvu způsobily masivní dopravní komplikace na letištích ruské metropole a poškodily řadu výškových budov i aut. Píše to agentura DPA. Celkem 132 vlaků nabralo zpoždění až patnáct hodin po útoku bezpilotního stroje na stanici v Rostovské oblasti, uvedly ruské dráhy.
před 10 hhodinami

Kaliningrad bychom obsadili nebývale rychle, pohrozil Rusku americký generál

Napětí mezi Západem a Moskvou sílí. Americký generál Chris Donahue v týdnu pohrozil Kremlu, že v případě potřeby by síly NATO mohly „nebývalou rychlostí“ dobýt ruskou exklávu Kaliningrad. Silně militarizovaná oblast má pro Moskvu strategický význam; hostí ruskou Baltskou flotilu i sklady atomových zbraní. V případě ruského útoku na Pobaltí by sehrála klíčovou roli.
před 11 hhodinami
Načítání...