Polsko má konečně zbraň proti stalkingu

Varšava - Po České republice, kde je stalking trestným činem už od loňského ledna, jej také v Polsku nově trestá zákon. Za úmyslné obtěžování a pronásledování jiné osoby může pachatel skončit za mřížemi dokonce až na deset let. Každý desátý Polák uvádí, že minimálně jednou v životě obdržel zprávu nebo mail, po jejímž přečtení se necítil bezpečně.

Chirurg Adam Sidorowicz dostával pět let SMS zprávy a e-maily od své pacientky, jindy mu zase telefonovala. Zpočátku přicházely erotické zprávy, poté pacientka zvolila ostrý nátlak. Lékař o tomto období mluví jako o nejhorším v životě: „Vyhrožovala mi dokonce zabitím, manželce a dítěti hrozila, že je zohyzdí.“

Policie však neměla nástroj, kterým by stalkingu zamezila. Nešlo totiž o přestupek ani trestný čin. Stalking nebyl zakotven do polského právního řádu, polský parlament nakonec na změnu trestního zákoníku přistoupil.

Video Reportáž Miroslava Karase
video

Reportáž Miroslava Karase

Rafal Rogalski, advokát

„Situace se nyní zcela mění, oběti se mohou spolehnout na pomoc.“

Nebezpečné pronásledování a systematické obtěžování neboli stalking změnilo život mnoha lékařům, kteří se poté necítili bezpečně. Stalking poznala na vlastní kůži i zubní lékařka, zamilovaný pacient jí byl stále na blízku. Hodiny stál u ordinace, v noci pak kroužil kolem jejího domu. Nyní už je on i pacientka chirurga ve vazbě.

Pachatelům hrozí až deset let za mřížemi

Tresty za stalking nejsou nízké, za pronásledování a obtěžování může soud udělit od tří do deseti let vězení. Policie radí, že by lidé neměli nepříjemné zprávy o úmyslném pronásledování a obtěžování podceňovat. „Pokud někdo takovou zprávu obdržel, měl by co nejrychleji informovat policii,“ říká Krzysztof Hajdas z velitelství polské policie.

Vězení
Vězení