Rakouské soudy jsou v zimě zavaleny srážkami lyžařů

Vídeň - Úrazy na lyžích zavalují v zimě nejen rakouské nemocnice, ale v posledních letech i soudy. Stále více lyžařů se totiž po kolizi na sjezdovce soudí o odškodné a v horských okresech už některé soudy v zimě dokonce řeší více lyžařských než dopravních nehod. Soudní líčení se často odehrávají přímo na sjezdovkách, kde lze lépe posoudit, na které straně byla v osudném okamžiku chyba.

Na rakouských svazích se nejen výborně lyžuje, „zasedají“ zde i soudy. Například nedávno se odehrála soudní pře, při níž šlo o tisíce eur mezi dvěma lyžaři, kteří se před rokem srazili. Svědkové vypovídali, advokáti vznášeli námitky a nechyběla žádná z náležitostí soudního přelíčení - včetně zákazu natáčení v soudní síni.

Soudce Gerhard Kirchgasser:

„Pro objasnění případu je lepší být na místě. Účastníci si lépe vzpomínají, mohou průběh nehody přesně ukázat.“

Video Reportáž Jana Moláčka
video

Reportáž Jana Moláčka

Jindy zase čelila trestnímu stíhání mladá Češka. Podle obžaloby ujela z místa srážky s jiným lyžařem. Po výslechu svědků všichni odjeli do blízké restaurace a soudce u čaje vynesl rozsudek - pro českou lyžařku příznivý. „Byla zproštěna obvinění ve všech bodech,“ upřesnil obhájce české lyžařky Hans-Moritz Pott.

V Rakousku přestávají být možná trochu bizarní přelíčení něčím zvláštním. S přibývajícími těžkými úrazy přibývá i lidí rozhodnutých vysoudit peníze. „Jen moje kancelář se ročně zabývá zhruba 50 úrazy na lyžích,“ upřesňuje Pott. Zjistit viníka je přitom mnohdy nemožné, jak dokládají slova soudce Gerharda Kirchgassera: „U dopravních nehod máme zdokumentované stopy na silnici, škody na vozidlech a podobně. U lyžařských kolizí obvykle nic podobného k dispozici není.“

Soudní přelíčení na rakouské sjezdovce
Soudní přelíčení na rakouské sjezdovce